Výstava "Historická rádia"

11. července 2018 v 20:35 |  Rádio
V Městském muzeu v Lomnici nad Popelkou je do 22. července výstava historických rádií a dalších přístrojů, pořádaná k 95. výročí vzniku rozhlasu u nás. Podrobnosti v odkazu:

http://www.muzeumlomnice.cz/2018/05/vystava-historicke-techniky/

Tuto příležitost jsem si samozřejmě nemohl nechat ujít. Základem výstavy jsou především prvorepublikové rozhlasové příjímače, téměř první co mě zaujalo byly krystalky:


To je prostě klasika. V menším zastoupení jsou i poválečné výrobky Tesly, ze kterých už se také dnes stávají historicky cenné kousky. Kromě "spotřební" elektroniky ale je k vidění i mnoho zajímavostí, vedle bateriového "Rekreanta" stojí přestavěný vysílač RSI. Původně letecký vysílač, v šedesátých letech vyřazovaný z výzbroje. Poté je armáda předávala Svazarmu a RSIčka se upravovaly na telegrafní vysílač pro 160m amatérské pásmo pro začínající OL radioamatéry.


Podrobný popis přestavby byl svého času v Amatérském rádiu, ale v reálu jsem tento vysílač viděl poprvé. Docela mě překvapilo, jak je ve skutečnosti malý, představoval jsem si ho podstatně větší. Hned vedle stála rámová anténa:


Další zajímavostí byl reproduktor s elektromagnetickým systémem a "plošnou" membránou:


O jeho zvukové kvalitě si nedělám žádné iluze, ale stejně bych ho někdy rád slyšel hrát:


A ještě ukázka rádia ze samých počátků rozhlasu, ke ketrým se podobné "ampliony" připojovaly:


Zajímavé byly i vojenské přístroje z dob druhé svěẗové války. Tajným snem mnoha sběratelů i zájemců o audiony je přijímač Torn Eb, přímozesilující přijímač s audionovým zpětnovazebním detektorem a dvěma předzesilovacími stupni:


Z německé vojenské techniky je k vidění například i letecká radiová souprava:


K vidění je toho samozřejmě mnohem víc. Kromě mnoha rádií z období první republiky i některá novější z produkce Tesly, jako například některé Talismany a další varianty "Rytmusové" řady. Dále historické magnetofony, nebo třeba i vojenské polní telefony:


Sice to není ta pravá "bezdrátová" technika, ale je to určitě zajímavé a příležitostí vidět něco podobného není mnoho.


Až dodatečně jsem si uvědomil, že jsem nepořídil žádný celkový obrázek výstavy. Ale nakonec, podívejte se tam sami, výstava trvá ještě více jak týden, po další dva víkendy ještě máte možnost :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama