Vaše násilí - Naše násilí

6. června 2018 v 12:38 |  Politika
Kontroverzní divadlo s tímto názvem hýbe veřejným míněním. Netroufám si ho definitivně hodnotit, neviděl jsem ho a zmínky v médiích můžou být poněkud zavádějící. Mám ale pocit, že podobné "divadlo" bych asi také nestrávil. Jen název bych asi pozměnil na "Naše svoboda - Vaše svoboda".
Je jasné, že něco takového se mnoha lidem, s velkou pravděpodobností většině, možná velké většině lidí, vůbec líbit nebude a mě nejspíš také ne. Jen si myslím, že reakce ze strany "Slušných lidí" a občanských aktivistů byla přinejmenším přehnaná, zbytečná a stejně kontrovezní jako hra samotná. Proč?
Hra samotná se uskutečnila v uzavřeném divadelním sále. Každý kdo do sálu na tuto hru šel, nejspíš alespoň tušil o co půjde. Pokud náhodou netušil a shledal hru jako urážlivou a nesledovatelnou, mohl v poklidu odejít. Nikdo nikomu nic nevnucoval. Prostě - chceš vidět- můžeš, nechceš - nemusíš. Proto nebyl k protestům jakýkoli důvod.
Mnohem víc mi vadí a jako podstatně kontroverznější vidím nejrůznější pouliční hapeningy a demonstrace, které svůj názor, pro převážnou většinu obyvatel také třeba těžko přijatelný a pochopitelný, veřejně vnucují. A ještě se při tom nechávají podporovat všemi možnými médii, takže se na to musíte dívat, i když se takové akci fyzicky vyhnete obloukem.

A potom je ještě další, také kontroverzní "úhel pohledu". Jak se zdá, velmi podstatně záleží na tom, jakou "ideologii" dané "umění" podporuje, zastupuje nebo vyznává. Při trochu zjednodušeném pohledu nelze nevidět, že svět se v zásadě dělí na dvě skupiny. Novodobým euroestablishmentem a většinou médií milované, podporované a chráněné "multikulturní sluníčkáře" a na opačném pólu nenáviděné, pomlouvané a zavrhované "rasistické xenofoby". Pokud svým uměním budete podporovat první skupinu, svět je váš, cokoliv uděláte je přece chráněná svoboda uměleckého projevu. Pokud se náhodou odvážíte podpořit tu nesprávnou druhou skupinu, svoboda uměleckého projevu se na vás nevztahuje, establishment se postaví proti vám v neskutečném mediálním výplachu. Stačí si vzpomenout třeba na causu Ortel. A v případě zmíněné divadelní hry nezbývá než konstatovat, že první skupině se v zásadě nestalo nic víc, než že dostala s plnou parádou ochutnat vlastní "medicínu".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama