Éter bez hranic 2018 a další

11. června 2018 v 6:34 |  Rádio
Květen bývá dobou zajímavých CBčkářských akcí a jednou z těch tradičních a oblíbených je Éter bez hranic. Zde v Podorlicku je s portejblovým vysíláním trochu problém. Není zde totiž mnoho kót, kam se dá bez problémů dojet autem a utábořit se, a kde by ještě zároveň bylo rádiově čisto. Loni jsem vysílal od rozhledny na Vrbici (450m, JO80CC), výsledky jsou také zde na blogu. Letos jsem chtěl zkusit vyšší kótu. Šerlich jako tradičně obsadil Tomáš Sruby, Polom zase Furgoni. A tak jsem nakonec vysílal od Prázovy boudy (700m, JO80DH). A to přímo z parkoviště před chalupami.


Zkusil jsem i porovnat dvě portejblové antény, jednak už zde notoricky známý 4m vojenský prut s anténním tunerem, instalovaný přímo na autě, druhak klasickou GP anténu na stožárku. Výsledek je zajímavý - na vysílání není mezi oběma anténami zásadní rozdíl. První anténu ale zvýhodňuje rychlost a snadnost instalace. Pro příjem anténa GP zvítězila, to ale spíš souvisí se sice slabým, ale pozorovatelným místním rušením. Možná od trafačky, možná od spotřební elektroniky v okolních chalupách.

A co bylo slyšet tentokrát?

-Exp. Korbel p. Kumburk JO70RL 59
-Karel Praha p. Daňkův Vrch JO70RQ 58
-Petr Žiželice p. Vysoká u K.Hory JN79OW 57
-Čáryfuk p. Kamenec JO70QQ 57
-Láďa Smiřice JO70WH 58
-Robert Křelina JO70PK 56
-Sasan Horní Sakury 33
-Vláďa 3dvory p. Slavětín JN79LN 57
-Exp. Adam84 p. Bouřňák JO60UQ 46
-CL95 p. Pramenáč JO60UQ 56
-Vlasta Ostrov p. Hoblovna 57
-Franta Velešov 57
-Exp. Furgon p. Polom JO80FF 59+
-Ali Třebechovice p. U Borovice JO70QP 57
-Exp. Dráčik p. Kamenný vrch JN89QO 46


Co nebylo slyšet ani náznakem, byla Šumava. Dílem to bylo možná momentálními podmínkami, dílem možná i (zdánlivě) slabým místním rušením. Ono takové impulsní sršení má tu negativní vlastnost, že sice samo na S-metru ukáže téměř zanedbatelné 1S, ale dokáže znehodnotit i podstatně silnější signály. Možná proto nebyly ve výpisu až na jednu výjimku signály pod S5. Ale mohlo to být skutečně i tím, že to na Šumavu prostě nechodilo. S moravsko-slovenským pomezím na dané kótě nelze moc počítat, až na výjimku s exp. Dráčik. Příště to možná zkusím místo z parkoviště z odbočky lesní cesty na vrcholku kóty, kde je to navíc kus dál od obydlí a VN trafačky.

V následujícím, prvním červnovém víkendu se sešly další dvě akce - PMR štafeta a CB rozhlednové kolečko. Přihlášku na ně se mi podařilo zdatně "zaspat", proto jsem sledoval pouze provoz na pásmu. Na PMR kolečko v sobotním podvečeru bylo přihlášeno přes 90 stanic, proto jsem si od toho dost sliboval a vyjel alespoň na rozhlednu na Vrbici. V paměti mám ještě například spojení 2xPMR na Klínovec z dnes už neexistujícího posedu kousek za Vrbicí.... Ale tentokrát to přes množství PMR stanic nebyla žádná sláva.

-Expedice Adam p. Bóika JN70VU 5
- ? p. Kozákov 1-2
-Robert Křelina p. Veliš JO70PK 3
- ? p. Kunětická Hora 1-2
-Vlasta Ostrov p. Hoblovna 4

A to není výsledek pravděpodobně o moc lepší, než kdybych poslouchal doma. Tak uvidíme za rok....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama