Červen 2018

Éter bez hranic 2018 a další

11. června 2018 v 6:34 Rádio
Květen bývá dobou zajímavých CBčkářských akcí a jednou z těch tradičních a oblíbených je Éter bez hranic. Zde v Podorlicku je s portejblovým vysíláním trochu problém. Není zde totiž mnoho kót, kam se dá bez problémů dojet autem a utábořit se, a kde by ještě zároveň bylo rádiově čisto. Loni jsem vysílal od rozhledny na Vrbici (450m, JO80CC), výsledky jsou také zde na blogu. Letos jsem chtěl zkusit vyšší kótu. Šerlich jako tradičně obsadil Tomáš Sruby, Polom zase Furgoni. A tak jsem nakonec vysílal od Prázovy boudy (700m, JO80DH). A to přímo z parkoviště před chalupami.


Zkusil jsem i porovnat dvě portejblové antény, jednak už zde notoricky známý 4m vojenský prut s anténním tunerem, instalovaný přímo na autě, druhak klasickou GP anténu na stožárku. Výsledek je zajímavý - na vysílání není mezi oběma anténami zásadní rozdíl. První anténu ale zvýhodňuje rychlost a snadnost instalace. Pro příjem anténa GP zvítězila, to ale spíš souvisí se sice slabým, ale pozorovatelným místním rušením. Možná od trafačky, možná od spotřební elektroniky v okolních chalupách.

A co bylo slyšet tentokrát?

-Exp. Korbel p. Kumburk JO70RL 59
-Karel Praha p. Daňkův Vrch JO70RQ 58
-Petr Žiželice p. Vysoká u K.Hory JN79OW 57
-Čáryfuk p. Kamenec JO70QQ 57
-Láďa Smiřice JO70WH 58
-Robert Křelina JO70PK 56
-Sasan Horní Sakury 33
-Vláďa 3dvory p. Slavětín JN79LN 57
-Exp. Adam84 p. Bouřňák JO60UQ 46
-CL95 p. Pramenáč JO60UQ 56
-Vlasta Ostrov p. Hoblovna 57
-Franta Velešov 57
-Exp. Furgon p. Polom JO80FF 59+
-Ali Třebechovice p. U Borovice JO70QP 57
-Exp. Dráčik p. Kamenný vrch JN89QO 46


Co nebylo slyšet ani náznakem, byla Šumava. Dílem to bylo možná momentálními podmínkami, dílem možná i (zdánlivě) slabým místním rušením. Ono takové impulsní sršení má tu negativní vlastnost, že sice samo na S-metru ukáže téměř zanedbatelné 1S, ale dokáže znehodnotit i podstatně silnější signály. Možná proto nebyly ve výpisu až na jednu výjimku signály pod S5. Ale mohlo to být skutečně i tím, že to na Šumavu prostě nechodilo. S moravsko-slovenským pomezím na dané kótě nelze moc počítat, až na výjimku s exp. Dráčik. Příště to možná zkusím místo z parkoviště z odbočky lesní cesty na vrcholku kóty, kde je to navíc kus dál od obydlí a VN trafačky.

V následujícím, prvním červnovém víkendu se sešly další dvě akce - PMR štafeta a CB rozhlednové kolečko. Přihlášku na ně se mi podařilo zdatně "zaspat", proto jsem sledoval pouze provoz na pásmu. Na PMR kolečko v sobotním podvečeru bylo přihlášeno přes 90 stanic, proto jsem si od toho dost sliboval a vyjel alespoň na rozhlednu na Vrbici. V paměti mám ještě například spojení 2xPMR na Klínovec z dnes už neexistujícího posedu kousek za Vrbicí.... Ale tentokrát to přes množství PMR stanic nebyla žádná sláva.

-Expedice Adam p. Bóika JN70VU 5
- ? p. Kozákov 1-2
-Robert Křelina p. Veliš JO70PK 3
- ? p. Kunětická Hora 1-2
-Vlasta Ostrov p. Hoblovna 4

A to není výsledek pravděpodobně o moc lepší, než kdybych poslouchal doma. Tak uvidíme za rok....

Vaše násilí - Naše násilí

6. června 2018 v 12:38 Politika
Kontroverzní divadlo s tímto názvem hýbe veřejným míněním. Netroufám si ho definitivně hodnotit, neviděl jsem ho a zmínky v médiích můžou být poněkud zavádějící. Mám ale pocit, že podobné "divadlo" bych asi také nestrávil. Jen název bych asi pozměnil na "Naše svoboda - Vaše svoboda".
Je jasné, že něco takového se mnoha lidem, s velkou pravděpodobností většině, možná velké většině lidí, vůbec líbit nebude a mě nejspíš také ne. Jen si myslím, že reakce ze strany "Slušných lidí" a občanských aktivistů byla přinejmenším přehnaná, zbytečná a stejně kontrovezní jako hra samotná. Proč?
Hra samotná se uskutečnila v uzavřeném divadelním sále. Každý kdo do sálu na tuto hru šel, nejspíš alespoň tušil o co půjde. Pokud náhodou netušil a shledal hru jako urážlivou a nesledovatelnou, mohl v poklidu odejít. Nikdo nikomu nic nevnucoval. Prostě - chceš vidět- můžeš, nechceš - nemusíš. Proto nebyl k protestům jakýkoli důvod.
Mnohem víc mi vadí a jako podstatně kontroverznější vidím nejrůznější pouliční hapeningy a demonstrace, které svůj názor, pro převážnou většinu obyvatel také třeba těžko přijatelný a pochopitelný, veřejně vnucují. A ještě se při tom nechávají podporovat všemi možnými médii, takže se na to musíte dívat, i když se takové akci fyzicky vyhnete obloukem.

A potom je ještě další, také kontroverzní "úhel pohledu". Jak se zdá, velmi podstatně záleží na tom, jakou "ideologii" dané "umění" podporuje, zastupuje nebo vyznává. Při trochu zjednodušeném pohledu nelze nevidět, že svět se v zásadě dělí na dvě skupiny. Novodobým euroestablishmentem a většinou médií milované, podporované a chráněné "multikulturní sluníčkáře" a na opačném pólu nenáviděné, pomlouvané a zavrhované "rasistické xenofoby". Pokud svým uměním budete podporovat první skupinu, svět je váš, cokoliv uděláte je přece chráněná svoboda uměleckého projevu. Pokud se náhodou odvážíte podpořit tu nesprávnou druhou skupinu, svoboda uměleckého projevu se na vás nevztahuje, establishment se postaví proti vám v neskutečném mediálním výplachu. Stačí si vzpomenout třeba na causu Ortel. A v případě zmíněné divadelní hry nezbývá než konstatovat, že první skupině se v zásadě nestalo nic víc, než že dostala s plnou parádou ochutnat vlastní "medicínu".