Výlet (nejen) do Prahy

15. dubna 2018 v 20:41 |  Rádio
Začátkem dubna jsem vyrazil na výlet do Prahy. Kromě fotek s klasickými náměty, kterých vzniklo už asi tak patnáct miliónů a dalších třicet milionů jich ještě vznikne, ale kterým se nedá odolat, jako třeba tato:


jsem pořídil ještě jiné, trochu netradiční.

Protože jako člověk praštěný rádiem přece jen koukám víc po střechách, a vůbec co je kde zajímavého. A někdy je to i nečekané. Například jsem se vyškrábal z Malé strany na Letnou, posadím se na lavičku, a hele:


Dvě diskony, na stožárcích, důkladně zakotvené, a v parku? Nojo, vždyť ten barák vzadu je Kramářova vila a pod ní je úřad vlády. A tak jsem si je šel vyfotit z blízka.


Kupodivu mě nikdo nezkusil zatknout, ovšem antény vypadají že se už asi moc nepoužívají, ta levá má evidentně uhnilý kabel - i když o jakési zakrytí pahýlu se ještě někdo pokusil.

Přes Letnou jsem se dostal až ke Stromovce, letohrádek místodržících je také docela zajímavý, i když s rádiem nemá nic společného HI.


Hned pod ním je ruské velvyslanectví, ještě v dobách kdy se nazývalo sovětské bylo zajímavé tím, že zde měli televizní vysílač a středovlnný rozhlasový vysílač, které šířily centrální programy sovětského rozhlasu a televize. Dnes po nich ale nezbylo nic, takže nebylo co fotit a navíc zde by to možná nemusel být dobrý nápad.

Dále jsem se dostal až k Pražskému hradu a Hradčanům, copak nám to tu vykukuje na stožáru v bloku historických domů?


Nojo, není tam náhodou "zamini"? :-)

Pokračoval jsem dál na Petřín. Armádní areál s telekomunikačními stožáry se nedá přehlédnout, ale jeho focení jsem si také raději odpustil. V minulosti zde prý bývaly i středovlnné a krátkovlnné rušičky "štvavých západních vysílaček". Samotná petřínská rozhledna je také místem, odkud se vysílalo už od dob začátků televize i VKV rozhlasu a vysílá se dodnes.


Kousek od rozhledny je horní stanice petřínské lanovky a antény na ni také stojí za fotku:


Lecos zajímavého se najde ale i v jiných místech. Na další fotce toho na první pohled moc vidět není, ale je zde asi odhadem dvoumetrový prut připevněný na zábradlí balkonu v nejvyšším patře obytného domu. Zda jde o prutovou anténu se zesilovačem nebo transformátorem pro příjem, nebo možná i o nouzovou vysílací anténu s velkou patní cívkou si takhle netroufám hádat.


A zde máme názornou ukázku antén pro horizontální a vertikální polarizaci :


Zřejmě Cukrák a Žižkov....

Nakonec jsem ještě došel na Vyšehrad. Rádiového tam není asi nic, ale pohled z hradeb k Vltavě je také zajímavý.Další zajímavou akcí o víkendu 6.-8. dubna bylo výroční setkání CSDXC. Zajímavé byly přednášky například o DX příjmu na středních vlnách, o leteckém provozu nebo o meteorologických radiosondách. Kromě toho byla na programu i exkurze na středovlnný vysílač Karlovy Vary. Fotky z této akce jsem nepřizoval, podrobnosti jsou třeba na stránkách DX klubu:
http://www.dx.cz/index.php?&rubrika=14&id=358&VY%EF%BF%BDrouonYAdsetkYOnYAdCSDXCd2018.html
nebo OK1ZOO:
https://kmitocty.cz/?p=2281

Dodatek:
Ještě se vrátím k Praze. Jinak na svém blogu striktně odděluji témata o rádiu, která se otevřou z odkazu na mých stránkách www.radiosvet.wz.cz, a témata politická nebo soukromá. Předpokládám, že zájemci o rádio nejsou zvědaví na moje výblitky a nechci je nutit prokousávat se jinými tématy. Ale dnes udělám výjimku, pokud vás to nezajímá, tak to dál nečtěte. V Praze poblíž Karlova mostu mě totiž zaujala tato cedule:


Předpokládám že průměrný cyklista, pokud není ožralý, tak se napravo od tramvajových kolejí bez problémů vejde. A názorně ukazovat cyklistům, že mají "bezpečně" jezdit prostředkem a ještě k tomu dvakrát přejet tramvajové koleje, kde je velké riziko že pneumatika se sekne do jejich žlábku a půjdete na hubu, to je prostě pro mě za hranicí chápání. Pokud navíc někdo cyklisty "vychovává" k tomu, že místo u pravého okraje vozovky mají jezdit prostředkem a blokovat provoz, potom se nedivte že takové cyklofanatiky jaxi nemají ostatní účastníci silničního provozu zrovna moc rádi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama