Duben 2018

DAB Lingo

30. dubna 2018 v 19:18 Rádio
Začátkem roku 2014 jsem si pořídil první přijímač, schopný příjmu digitálního rozhlasu DAB. Bylo to "kapesní" Lingo. Bohužel se záhy ukázalo, že zrovna tohle nebyl nejlepší nápad. Hlavní problém - nejbližší vysílač na Černé Hoře v Krkonoších s udávaným výkonem 1kW je téměř 70km daleko vzdušnou čarou a tak signál zrovna nepřekypuje silou. V reálu DAB rozhlas hraje jen na vrcholcích kopců a místech s přímým výhledem na vysílač. Dokonce i doma je na Lingu s DAB signálem problém. Bohužel, ani po čtyřech letech se na tom nic nezlepšilo a navíc se ještě zhoršila nabídka stanic v DAB multiplexu.

Naštěstí Lingo umí i běžný FM rozhlas a tak má jako kapesní rádio využití alespoň zde. Především ho nosím na cestách do práce a zpět, ale ani na delších výletech se neztratí. A tak po čtyřech letech poměrně častého používání došlo k tomu, čeho jsem se obával už od začátku - začal slábnout vestavěný akumulátor.


Zatím nejde o kritický problém, akumulátor jde normálně nabít, ale už zhruba po půlhodině ukazatel nabití klesne o jednu čárku a za další asi hodinu o další. Původně akumulátor držel kapacitu na "třech čárkách" až zhruba do 2/3 - 3/4 vybití, potom přišel poměrně rychlý konec. Nyní je tedy zanedlouho na "jedné čárce" a ke konci, kdy nesvítí žádná, rádio ještě hraje, ale při stisku libovolného tlačítka a po něm následujícím rozsvícení displeje vypne. Zajímavé je, že stačí cca půl minuty počkat a poté jde Lingo znovu zapnout. Celková doba hraní je tak asi poloviční proti původnímu stavu. Nejde zatím o kritický problém, rádio se ještě dá normálně používat. Stejně mi to ale nedalo, abych se nepodíval, co se s tím dá dělat. Rozhodně se mi nechce jinak plně funkční rádio vyhazovat jen kvůli vadnému akumulátoru. Po "rozlousknutí" to vypadá následovně:


Použitý akumulátor je typu Li-Pol s označením "ELP-803040" a s udávanou kapacitou 1000mAh. Řešení se do budoucna nabízí v zásadě tři:
1)Výměna akumulátoru za nový. Tento typ není zrovna masově rozšířený, ale v nabídce se začíná objevovat za cenu mezi 150 - 200Kč. A to by šlo. Jen mě překvapuje, že na obrázcích v e-shopech mívá jen dva vývody, zatímco ten v rádiu má ještě třetí, zřejmě kontrolní. A dá se předpokládat, že bez něj nebude fungovat nabíjení. Možná je to ale jen jedna "univerzální" fotka pro většinu nabízeného zboží.... Až na něj někde narazím v reálu, budu moudřejší.
2)Vidlácká varianta - vytáhnout z pouzdra napájecí vývody, na zadní kryt dobastlit držák na tři mikročlánky a osadit NiMh akumulátory. Výsledek by nebyl nijak úchvatný, ale rádio by se dalo dál používat. Furt lepší než vyhodit do konťáku.
3)Opět - vytáhnout napájení, propojit s externím zdrojem, doplnit koncové zesilovače a dál používat jako klasické rádio.

A jak si vede samotné Lingo po čtyřech letech? Především bych zkritizoval příliš tichý poslech. Výrobci mají zřejmě strach o uši uživatelů, ale realita je drsná - Lingo se dá prakticky používat jen v tichém prostředí. Ve vlaku jen pokud jezdí německé soupravy Stadler. Ve starých motorácích ho nemá smysl vůbec pouštět a v Regionovách, což jsou stejně jen zrekonstruované staré motoráky, to není o moc lepší. Ani v autobusech to často není k poslouchání. Druhým problémem je absence nuceného monofonního příjmu. Ale jinak jsem žádné zásadní negativum neobjevil. Jen mě mrzí, že akumulátor v rádiu zřejmě chcípne dřív, než se sem dostane DAB rozhlas v použitelné úrovni........

Výlet (nejen) do Prahy

15. dubna 2018 v 20:41 Rádio
Začátkem dubna jsem vyrazil na výlet do Prahy. Kromě fotek s klasickými náměty, kterých vzniklo už asi tak patnáct miliónů a dalších třicet milionů jich ještě vznikne, ale kterým se nedá odolat, jako třeba tato:


jsem pořídil ještě jiné, trochu netradiční.

Protože jako člověk praštěný rádiem přece jen koukám víc po střechách, a vůbec co je kde zajímavého. A někdy je to i nečekané. Například jsem se vyškrábal z Malé strany na Letnou, posadím se na lavičku, a hele:


Dvě diskony, na stožárcích, důkladně zakotvené, a v parku? Nojo, vždyť ten barák vzadu je Kramářova vila a pod ní je úřad vlády. A tak jsem si je šel vyfotit z blízka.


Kupodivu mě nikdo nezkusil zatknout, ovšem antény vypadají že se už asi moc nepoužívají, ta levá má evidentně uhnilý kabel - i když o jakési zakrytí pahýlu se ještě někdo pokusil.

Přes Letnou jsem se dostal až ke Stromovce, letohrádek místodržících je také docela zajímavý, i když s rádiem nemá nic společného HI.


Hned pod ním je ruské velvyslanectví, ještě v dobách kdy se nazývalo sovětské bylo zajímavé tím, že zde měli televizní vysílač a středovlnný rozhlasový vysílač, které šířily centrální programy sovětského rozhlasu a televize. Dnes po nich ale nezbylo nic, takže nebylo co fotit a navíc zde by to možná nemusel být dobrý nápad.

Dále jsem se dostal až k Pražskému hradu a Hradčanům, copak nám to tu vykukuje na stožáru v bloku historických domů?


Nojo, není tam náhodou "zamini"? :-)

Pokračoval jsem dál na Petřín. Armádní areál s telekomunikačními stožáry se nedá přehlédnout, ale jeho focení jsem si také raději odpustil. V minulosti zde prý bývaly i středovlnné a krátkovlnné rušičky "štvavých západních vysílaček". Samotná petřínská rozhledna je také místem, odkud se vysílalo už od dob začátků televize i VKV rozhlasu a vysílá se dodnes.


Kousek od rozhledny je horní stanice petřínské lanovky a antény na ni také stojí za fotku:


Lecos zajímavého se najde ale i v jiných místech. Na další fotce toho na první pohled moc vidět není, ale je zde asi odhadem dvoumetrový prut připevněný na zábradlí balkonu v nejvyšším patře obytného domu. Zda jde o prutovou anténu se zesilovačem nebo transformátorem pro příjem, nebo možná i o nouzovou vysílací anténu s velkou patní cívkou si takhle netroufám hádat.


A zde máme názornou ukázku antén pro horizontální a vertikální polarizaci :


Zřejmě Cukrák a Žižkov....

Nakonec jsem ještě došel na Vyšehrad. Rádiového tam není asi nic, ale pohled z hradeb k Vltavě je také zajímavý.Další zajímavou akcí o víkendu 6.-8. dubna bylo výroční setkání CSDXC. Zajímavé byly přednášky například o DX příjmu na středních vlnách, o leteckém provozu nebo o meteorologických radiosondách. Kromě toho byla na programu i exkurze na středovlnný vysílač Karlovy Vary. Fotky z této akce jsem nepřizoval, podrobnosti jsou třeba na stránkách DX klubu:
http://www.dx.cz/index.php?&rubrika=14&id=358&VY%EF%BF%BDrouonYAdsetkYOnYAdCSDXCd2018.html
nebo OK1ZOO:
https://kmitocty.cz/?p=2281

Dodatek:
Ještě se vrátím k Praze. Jinak na svém blogu striktně odděluji témata o rádiu, která se otevřou z odkazu na mých stránkách www.radiosvet.wz.cz, a témata politická nebo soukromá. Předpokládám, že zájemci o rádio nejsou zvědaví na moje výblitky a nechci je nutit prokousávat se jinými tématy. Ale dnes udělám výjimku, pokud vás to nezajímá, tak to dál nečtěte. V Praze poblíž Karlova mostu mě totiž zaujala tato cedule:


Předpokládám že průměrný cyklista, pokud není ožralý, tak se napravo od tramvajových kolejí bez problémů vejde. A názorně ukazovat cyklistům, že mají "bezpečně" jezdit prostředkem a ještě k tomu dvakrát přejet tramvajové koleje, kde je velké riziko že pneumatika se sekne do jejich žlábku a půjdete na hubu, to je prostě pro mě za hranicí chápání. Pokud navíc někdo cyklisty "vychovává" k tomu, že místo u pravého okraje vozovky mají jezdit prostředkem a blokovat provoz, potom se nedivte že takové cyklofanatiky jaxi nemají ostatní účastníci silničního provozu zrovna moc rádi.