Svoboda slova

15. března 2018 v 13:46 |  Politika
Svoboda slova je věcí důležitou a v posledních dnech zmiňovanou horem i dolem. Některé souvislosti mi ale poněkud nesedí. Mnozí chtějí bránit Českou televizi, která je ve spojitosti se "svobodou slova" zmiňovaná velmi často. Jen netuším, kde se právě v ČT, sluníčkářské a europropagandistické hlásné troubě, nějaká svoboda slova má vzít. Nezbývá, než připomenout jistý, už asi víc než dva roky starý výrok:

Na základě rostoucí kritiky diváků ČT o neobjektivnosti hlavně zahraničního zpravodajství ČT jednala rada ČT o této kritice. Radní Michal Janovič prohlásil:
"Je to skutečně tak, že Česká televize má určený úhel pohledu. Má ho určen na základě doporučení Evropské komise, která povoluje veřejnoprávním médiím fungovat z poplatků nebo daní jenom za předpokladu, že budou prosazovat, obhajovat a dívat se na všechno z úhlu pohledu tradic evropského humanismu a kritického myšlení. "

A je velmi zajímavé, že najednou tu jsou evidentně "kýmsi" organizované studentské protesty proti omezování už dávno neexistující svobody slova v ČT (že by duch Martina Šmída?), ale na druhou stranu nebyly ani náznaky podobných protestů v době, kdy ČT doslova vymývala mozky diváků prouprchlickou propagandou. A v případě proeurounijní propagandy to platí dodnes. Stejně tak nikdo neprotestuje proti skutečnému omezování svobody slova, například prostřednictvím paní europoslankyně za ANO Věry Jourové. Ta totiž v Europarlamentu pilně "maká" na cenzuře internetu.

Ještě mě tak napadá, kolik z těch protestujících studentů se na zpravodajství ČT skutečně pravidelně dívá :-)

Dalším faktorem, který jednoznačně zrcadlí skutečnou úroveň svobody slova, je reflexe význačných historických výročí ve zpravodajství jednotlivých médií. Nakonec, naše generace to pamatuje ze socialistického zpravodajství. Takové květnové výročí 1/5/9, tedy Svátek práce, Pražské povstání a osvobození Rudou armádou, to se za "komančů" slavilo způsobem na který se nezapomíná. Stejně tak jako na "vítězný únor", nebo na sedmý listopad, výročí VŘSR. Zato o výročích typu 21. srpna 1968 samozřejmě ani zmínka. No a dnes to máme přesně naopak. Tedy, na "únorové vítězství pracujícího lidu" se najednou také vzpomíná ve velkém :-) Ale dnes máme také jedno tragické výročí. Je 15. března. A schválně, která z těch "svobodných a nezávislých" médií budou mít alespoň letmou zmínku o tom, co se stalo 15 3. 1939? Začalo se u nás jezdit vpravo...........Dodatek:
Předvčerejšek ukázal, že jsme prakticky ve stejné situaci jako před nějakými čtyřiceti lety. Události, které se momentální politické reprezentaci ideologicky hodí, se rozmazávají tři dny předem a čtyři dny poté. Historické události, které se ideologicky nehodí, se prostě nezmíní a zamlčí. Jasně, chápu že dnes pro drtivou většinu obyvatel je špunt někde na pražském okruhu důležitější informací než zmínka o nacistické okupaci před téměř osmdesáti lety. Na druhou stranu je jasně vidět, že bez doplnění oficiálního zpravodajství "dezinformačními weby" se prostě neobejdeme, stejně jako kdysi před lety to nešlo bez doplnění zpráv z ČsT prostřednictím "štvavých vysílaček" - Svobodné Evropy, Hlasu Ameriky nebo Deutsche Welle....

Jak praví jedno moudré přísloví:
Novináři jsou skutečně hlídací psi demokracie. Vždy je ale nutné vědět a brát v úvahu, kdo toho kterého psa krmí.

Na druhou stranu - myslím že existuje jedna vzácná výjimka, jedno veřejnoprávní médium, u kterého se dá uvažovat o objektivitě a vyváženosti. Je to Český rozhlas. I zmíněné předvčerejší datum zvládl se ctí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama