Únor 2018

Masaryk DžejÁr

26. února 2018 v 8:58 Politika
Na některé počiny se zkrátka nedá nereagovat a jedním z nich je i film Masaryk, uvedený v neděli 25. února Českou televizí jako hlavní večerní pořad. Celkem jsem byl na něj zvědavý. Ale asi nejsem ten správný divák nebo co.
Měl jsem možnost hned v úvodu vidět Jana Masaryka jako magora, který se vloupá do cizího domu, aby si tam potom drnkal na piáno. Vzápětí ho můžeme vidět jako arogantní hovado, když primitivně nařkne psychiatra německého původu s evidentně židovským jménem z toho že je nacista. V dalších scénách ho potom můžeme vidět jako nadrženého obšourníka a feťáka..... Uteklo prvních patnáct minut z tohoto filmového veledíla a já jsem ho znechuceně vypnul.
Ne snad že by se nic z toho nemohlo stát, ale na druhou stranu - zasedl jsem k internetu a začal hledat reálné, doložitelné informace. Neexistuje žádný konkrétní důkaz, že by se něco takového skutečně odehrálo, nebo že by se Jan Masaryk choval takovým způsobem. Vše je jen fabulace tvůrců filmu, vystavěná na základě úvahy " Jan Masaryk byl tehdejší honorace - tehdy honorace šňupala kokain - tak byl Masaryk smažka a basta fidli". Vše by se snad i dalo překousnout, pokud by hned v první scéně nebyl titulek, že film byl natočen na základě skutečných událostí. A tak jsem celý tento film zařadil po bok dalších podobných "uměleckých počinů", které, podobně jako v padesátých a později v sedmdesátých letech minulého století, spíš měly za úkol podat "správný ideologický obraz" našich historických osobností ve stylu "nachčijeme na vaše hroby". Možná je to spíš obraz dnešní smetánky a vyšších společenských kruhů, možná nebudu daleko od pravdy, že se jedná o "společenský život" pachatelů tohoto filmu.
A pokud tvůrci tohoto velefilmu mají koule na pořádné dílo, megafilm, skutečnou pecku kterou se navždy zapíší do historie, mohli by natočit třeba něco podobného o Václavu Havlovi. A rozvinout některé detaily z jeho života, o kterých si už dávno štěbetají vrabci na střechách. Stačí otevřít vyhledávač a zadat heslo "Václav Havel zmrzlinový pohár". Možná je i pan Wolf trošku kontroverzní osobnost, ale...... O disidentských alkoholických dýcháncích by se našlo určitě víc konkrétních důkazů než o tom že Masaryk byl smažka..... jenže to by je paní Dagmar mohla taky vypískat.
Shrnuto a podtrženo - určitě i nejméně pětadvacet z Třiceti případů majora Zemana je koukatelnějších než tohle.

Ťamanský koutek IV

18. února 2018 v 9:34 Rádio
Malá, lehce přenosná a odolná lampička je k večernímu a nočnímu rádiovému "lovení" nezbytností. Zdánlivě banální věc se ale poslední dobou stává problémem. Nejrůznější úsporné světelné zdroje, ať už zářivkové nebo s LED, zpravidla obsahují měnič nebo spínaný zdroj, který ruší rádiový příjem. Mnozí posluchači se tak vrací ke klasickým žárovkám. To je vyhovující doma, ale na DX campech nebo dokonce mimo civilizaci už ne.
Dalším využitím jsou záložní svítidla pro případ výpadku elektrické sítě, napájené ze záložního akumulátoru.
V obou případech potřebujeme přiměřeně výkonný, ale přitom úsporný zdroj světla s napájením 12V. Existují samozřejmě klasické autožárovky, které ale mají velkou spotřebu proudu a malou svítivost. Nebo 12V "spotovky" třeba i s LED, které ale opět často obsahují rušící spínaný zdroj.

V obchodech u našich vietnamských přátel jsou v prodeji stojanové lampičky s LED, s napájením ze tří tužkových článků. O nich jsem se už zmiňoval.


Na obrázku jsou dvě provedení těchto lampiček. Ta vlevo v černo-červené krabici obsahuje kompaktní modul s LED a pro dále popisovanou úpravu na 12V napájení se nehodí, protože diody nelze rozdělit na samostatné části.


Odběr proudu ze tří nových alkalických článků je téměř 500mA, doba svícení je několik hodin. Proud je omezen odporem 1.2Ohmu v podstavci mezi bateriovým pouzdrem a vypínačem.


Určitě výborně vyhoví jako záložní zdroj světla při výpadku proudu, kdy kvalitní alkalické články vydrží v pohotovosti i několik let a "stojací" provedení umožní lampičku při práci odložit a mít obě ruce volné. Pro častější použití se určitě vyplatí náhrada baterií tužkovými NiMh akumulátory. Při kapacitě okolo 2Ah potom můžeme počítat s dobou svícení 4 hodiny. Teoreticky existují i další možnosti, například vyvést z lampičky USB kabel a napájet ji z 5V výstupu powerbanky. Starší provedení dokonce konektor pro vnější napájení a kabel s USB konektorem obsahovaly. S dobrou powerbankou potom taková lampička už bez problémů vydrží svítit celou noc a její nabíjení je snadné. V obchodech se součástkami se také objevují levné DC/DC měniče s nejrůznějšími, většinou regulovatelnými převody napětí a tak jednoduchý a přitom energeticky úsporný převod napětí z 12 - 14V na 5V není problém. Otázka je jen možné rušení od měniče. Pokud ale nejde o nerušený rádiový příjem, nemusí to vadit. K oběma námětům se v budoucnosti ještě určitě vrátím. Možné je i samozřejmě napájení přes klasický lineární stabilizátor 7805, jen energetická bilance se už potom moc neliší od klasické menší autožárovky a stabilizátor se neobejde bez důkladného chladiče.

Nyní ale zpět k přestavbě na 12V napájení. K němu potřebujeme lampičku, která je na obrázku vpravo, s modrým obalem a nápisem "12LED":


Po demontáži hlavice v ní najdeme plošný spoj s 12 klasickými LED:


Ty jsou zapojeny všechny paralelně, do napájení je kvůli stabilizaci proudu ještě vřazen malý SMD odpor:Úprava je jednoduchá - přeruší se krajní propojky na plošňáku, tím vzniknou dvě skupiny po šestí LED. Ty spojíme do série přes původní vestavěný odpor a přidáme sériový odpor 33 Ohmů, který omezí protékající proud. Tím máme hotovou úpravu pro 12V napájení.


Zde jsem použil dva "kořistné" odpory 68 ohmů zapojené paralelně.

V podstavci odpojíme propojku mezi vypínačem a + pólem bateriového držáku. Dírou původně určenou pro konektor k externímu napájení protáhneme přívodní kablík, + pól připojíme na vypínač a - pól na záporný pól bateriového držáku. Přívodní kabel zajistíme proti vytržení uzlem okolo nosného sloupku. Na druhý konec kabelu jsem dal klasický autokonektor (souosou vidlici) do "zapalovačové" autozásuvky. Ten obsahuje i trubičkovou pojistku, která je důležitá pro napájení z autobaterie, nebo obecně z jakéhokoli olověného akumulátoru. Pokud někdo použije banánky nebo jiný způsob připojení, je nutné do přívodu dát samostatné pojistkové pouzdro na trubičkovou pojistku nebo plochou autopojistku. Při náhodném zkratu umí i malý gelový akumulátor dodat proud ve stovkách A, automobilový akumulátor potom v tisících ampér!


Tím je úprava hotová a získali jsme malou, přenosnou lapmpičku s 12V napájením, která má odběr proudu okolo 150mA a tak vydrží svítit i z malého gelového akumulátoru celou noc, z automobilového akumulátoru i několik týdnů.Díky stojacímu provedení a naklápěcí hlavici se výborně se hodí třeba i v dílně, jako malá montážní lampa pro drobnější práce.