Rádiové svátky

1. ledna 2018 v 20:17 |  Rádio
Asi největší událostí uplynulých svátečních dní bylo spuštění vysílače rádia Caroline na středních vlnách.

http://www.radiocaroline.co.uk


Vysílá na kmitočtu 648kHz s výkonem 1kW z britské oblasti Orfordness, na pobřeží severovýchodně od Londýna, z bývalého vysílacího střediska BBC.


Samotné studio je umístěno na lodi Ross Revenge, zakotvené na moři nedaleko vysílacího střediska.
První, co každého napadne je, že pokus o příjem R. Caroline bude v české kotlině beznadějný. Na stejném kmitočtu vysílá slovinské rádio Murski Val a hned o kanál vedle jsou Liblice. Naštěstí úplně beznadějné to zase není.
Především Liblice mají noční přestávku od půlnoci do čtyř hodin ve všední den, do pěti hodin v sobotu a neděli. Navíc se ukázalo, že většina kvalitních rádií si s odladěním i takto silné stanice dokáže poradit. Rádio Murski Val je sice "papírově" silnější než Caroline, ale noční éter má své zákonitosti a síla obou stanic kolísá. A tak se dají najít chvilky, kdy slovinské rádio zeslábne a Caroline je momentálně v maximu. Natolik, že na kmitočtu převládne.
A překvapení na závěr - zkusil jsem příjem na Selenu a její vestavěnou feritku. Ano, jde to! Směry jsou naštěstí výrazně odlišné a výkon 1kW až z britských ostrovů stačí k tomu, aby se signál dal chytit i na rádio s dobrou feritkou! Stačí tedy rádio natočit tak, aby Murski Val byl v minimu a Caroline se objeví ještě lépe a častěji než na venkovní anténu. Podmínkou je samozřejmě místo, kde není žádný zdroj rušení na středních vlnách.
Rádio Caroline se nejspíš stane zkušební stanicí antén a přijímačů. Umožní otestovat, nakolik si poradí s odladěním silné místní stanice na vedlejším kanále a navíc, jak si poradí s příjmem slabého vzdáleného signálu. Mimochodem - Selena, VEF 206 i Riga 103 si s r. Caroline poradily se ctí. Všechna tři stará sovětská rádia jsou tak pro pokusy s poslechem použitelná. Ještě lepší výsledek jsem dosáhl s podobně nasměrovanou širokopásmovou smyčkovou anténou a dobrá by určitě byla i rámová anténa.
Na druhou stranu je to i ukázkou, o čem je dálkový příjem a že se jedná spíš o sport. Rozhodně nelze počítat s dlouhodobějším stabilním a bezproblémovým příjmem. Pokud chcete poslouchat R. Caroline v dobré kvalitě neustále, nezbývá než zvolit jinou platformu :-)

Překvapením ale ještě nebyl konec. Na Silvestra ráno se navíc objevily americké stanice na známých kmitočtech 1390kHz a 1470kHz v až neobvyklé síle.


A večer zase kolegové z CSDXC hlásili, že v éteru je také rádio Bílá Hora:


Průběh byl typický jako v jiných letech - navečer byl signál poměrně dobrý, ale později zeslábl až do neslyšitelnosti. S blížící se půlnocí opět zesílil a na závěr už Bílá Hora hrála jako o život.

A aby toho na Silvestra nebylo málo, s Daliborem Hraštice, Zdeňkem Béčko a jejich "pětiosminami" jsme si dali ještě tradiční výstup na kótu Špičák ( JO80DH, 830m). Počasí stálo za houby, foukalo, mrholilo, v éteru taky nic moc, většina spojení na PMR pásmu, sem tam něco na čtyřmetru. Na nějaké dlouhé pobývání na Špičáku, vysílání nebo experimenty to nebylo. Ale tradici bylo učiněno zadost :-)

Poslední zajímavostí byl tradiční pobyt CB Matadorů na hradu Lichnice u Třemošnice. V domácím QTH jsem je neslyšel, tak jsem k nim alespoň ve středu zajel na krátkou návštěvu:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama