Srpen 2017

Foukej foukej větříčku

31. srpna 2017 v 22:58 Rádio
Při nedávné vichřici došlo i na mě :-)


Ráno bylo vidět, že mezi anténami něco chybí. Praskl stožár používaný pro anténu KAA1000. Pravdou je, že jsem si celkem koledoval, protože:
a) použité bidlo ze soušky na svém místě stálo asi 15 let (z toho dobrých 10 let s anténou pro FM rozhlas na rotátoru, ale s ukotvením do tří stran)
b) s anténou KAA1000 jsem bidlo nekotvil
c) abych dostal bidlo do trubkové objímky, musel jsem spodek citelně ořezat a tak jsem udělal navíc stejnou chybu jako kdysi Pražáci s vánočním smrkem na Staromáku


Jenže to dojde, až když je po všem. Naivně jsem předpokládal že samotné bidlo s anténkou celkem nepatrných rozměrů je pro vítr zanedbatelná zátěž, jenže prudké poryvy vichřice ho pravděpodobně rozhoupaly až v patě prasklo. Na rozdíl od toho vánočního smrku jsem měl kliku, bidlo i s anténou spadlo přesně tam kde neudělalo žádnou škodu, do koruny staré jabloně. V dalších směrech je dům, bazén, skleník a altán, takže skutečně z prdele klika. Následkem pádu ještě praskl i vršek bidla asi 2,5m pod vrcholem, ale samotná anténa KAA1000 přežila bez úhony.


Protože bez KAA1000 je můj anténní park skutečně neúplný, prozatím jsem vzal alespoň tu odlomenou dvaapůlmetrovou vrchní část a přivrutoval ji zpět na pahýl stožáru. Anténa je tak v necelých třech metrech, proti dřívějšku kdy byla v deseti metrech signály spadly zhruba o 2S. Není to tragédie, ale je to citelné. Na středních vlnách ale dává poslechově stále lepší výsledky než klasická drátovka. Co s tím?

Na podzim, až zmizí bazén a bude místo, dojde na generální opravu. Do původního držáku napasuju zbylou střední, zhruba 6m dlouhou část stožáru. Šestimetrová výška bude předpokládám rozumným kompromisem mezi příjmovými vlastnostmi a odolností proti větru. Pokud by se ukázalo, že dřevo už je ve stavu kdy ho nemá cenu dávat zpět, stožárek bude ocelový. Navíc opět dojde na preventivní zakotvení proti rozhoupání, které by možná šlo využít i jako dipól INVERT V. Také vím, že ustavení paty v zemi je víc než dostatečné, protože se ani nehnulo. Takže všechno zlé je k něčemu dobré....