Horké léto české politiky

10. července 2017 v 10:37 |  Politika
Myslím že letošní léto bude díky blížícím se volbám skutečně pěkně horké. A podzim samozřejmě také. A největší podíl bude mít opět už ta tisíckrát omletá "uprchlická krize". Situace Česka je totiž v porovnání s ostatními státy do značné míry unikátní a bez nadsázky schizofrenní.

Západní státy, nebo chcete-li "staré" země EU mají v politice celkem jasno a i jejich obyvatelstvo je (nebo spíš zatím je) víceméně propagandisticky správně zpracované. Nad procentem nespokojených a nesouhlasících občanů se sice nedá úplně mávnout rukou, ale není jich (alespoň prozatím?) tolik, aby to tvrdé jádro EU bez Británie přímo nějak ohrozilo. I když - nedávno v Rakousku se europropagandisté určitě pěkně opotili a do bývalé NDR taky Mama Merkel raději moc nejezdí. A mnoho obyvatel západní Evropy začíná chápat, že příliv ilegálních uprchlíků do jejich zemí jim žádné štěstí nepřinese. V opačné situaci jsou ostatní země V4 - obyvatelstvo je názorově tvrdě proti ilegální imigraci a v zemích vládnou politici kteří tento odpor nejen vyslyšeli, ale také podpořili.

Česko je na tom ale dost zvláštně. Obyvatelstvo, nebo chcete - li "sprostý lid" je stejně jako ve zbylých zemích V4 v převážné většině tvrdě proti importu ilegálních imigrantů. Chcete důkaz? Najděte si třeba nějaký hezký politicko - výchovný článek například na Novinkách:

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/441810-madarsti-straznici-prinutili-migranty-lehnout-na-zem.html

Pod článkem se vzápětí objeví diskuse, kde je několik stovek příspěvků a takových 98% z nich autorům článku, nebo spíše europropagandistům určitě radost neudělá. Protože diskuse z archivu už zmizela, přidám ještě několik výživných "perel" z této diskuse, zavčasu uložených:

-Dobra reklama pro Madarsko. Aspon se jim cmoudi vyhnou obloukem a mají pokoj. Jen by me zajímalo, proc se toto nedělo na vnejsi hranici EU od prvopocatku migracni vlny ?
-..ale to, že se migranti v tisících válejí po zemi na území velkých evropských západních měst, dělají nepořádek, kálejí na veřejnosti, obtěžují a napadají lidi, to ti stejní "chytráci " vehementně obhajují ??
-Cože?!? Oni chrání svoje vlastní hranice podle platných zákonů? Co je to za drzost?
-Jak řekla nedávno britská novinářka Katie Hopkins: "Stále jsem nedostala odpověď na otázku, když je islám tak svělý, proč muslimové utíkají do křesťanských zemí?"
-Pozabudli sa muslimský chlapci, že Uhorsko úspešne bojovalo s Osmanskou ríšou a zúčastnili sa vyhnania Turkov z Európy?
-Jsou to prý lidé, kteří utíkají před válkou. Že by mi něco uniklo? Že by USA už zase bombardovaly Srbsko ?

Asi není divu, že články v podobném tónu z Novinek už zase zmizely, nejspíš pro velký "propagandistický úspěch". Na jiných zpravodajských portálech se s nimi ovšem můžeme setkávat dál, pro jistotu ovšem bez diskuse.....

Druhou neoddiskutovatelnou platformou, kde se názory většinového obyvatelstva bez pardonu jasně projeví, jsou politické preference. A ty hovoří jasně. Otevřeně prounijní, eurokolaborantské strany se propadají a často dostávají na samou hranici volitelnosti. Jasným důkazem jsou například volební preference TOP09 nebo KDU ČSL, kterou možná před totálním debaklem zachraňuje pan Čunek proti vůli vedení.

Přímo tragédií jsou preference ČSSD. Přes úpornou snahu zachránit co se dá, i kdyby to státní rozpočet po volbách zruinovat mělo, padají stále blíže jednociferným hodnotám. Na poslední chvíli straníci pochopili, že hlavním problémem je pan Sobotka, který jeden den slibuje českým voličům jak bude proti unii a imigraci tvrdě postupovat, a druhý den se ukáže, že ve skutečnosti na nějakém tom eurosummitu vrážel hlavu usilovně do každého bruselského zadku, který se tam namanul. Nejspíš pod vidinou nějaké té hezké a dobře placené eurofunkce. Dosud vládnoucí strana tak jela v zaběhaných kolejích, kdy pan Sobotka poslušně plnil příkazy z EU a žil v iluzi že lidi si zablbnou a zanadávají jako vždycky a nakonec to zase nějak dopadne. Jenže pár měsíců před volbami, v nejkritičtější době, se ukázalo že nedopadne a ČSSD má možnost volby ze dvou potenciálních průserů. Buď dál poslušně sloužit evropské věrchušce, před svými voliči se historicky znemožnit, přijmout osud TOP09 - ODS - VV které před necelým desetiletím posloužily svým sponzorům a lobbystům, odtáhnout do historie s eurotrafikami a eurovýsluhami ze zničené země a za bezmocného vzteku obyvatel Česka. Nebo se zachovat demokraticky, splnit přání svých voličů a tím přijít o ty eurovýsluhy, eurofunkce a eurotrafiky.

V těžké situaci je i KSČM. Klasická ukázka, jak se dá promrhat volební potenciál. Ten by měla, pokud by se vrátila ke kořenům, na kterých vyrostla ve dvacátých a třicátých letech minulého století. Tehdy nebyl život obyčejných lidí nijak snadný a tehdejší KSČ si získala jejich důvěru právě snahou řešit jejich konkrétní problémy. Dnešní politici nástupnické KSČM ovšem zamrzli v normalizačních dobách a místo starostí a problémů (nejen) svých voličů raději řeší pochybnou čest a slávu Grebeníčků, Urválků, Husáků a podobných "osobností" z vlastních řad. Jinak o nich není vidu ani slechu, nejspíš jsou rádi za ty funkcionářské platy co mají.

ODS se tak nějak těžce zvedá ze dna, k ilegální imigraci se staví spíš odmítavě, názory by se daly z velké části i akceptovat. Ovšem zkušenost z jejího vládnutí především potom v letech 2006 - 2012, kdy se řídila Tupolánkovou tezí "pokud lidem řekneme co chceme skutečně udělat, tak nás nebudou volit" jsou pro většinu lidí natolik otřesné, že to ještě dlouho lepší nebude. Ztracená důvěra se dobývá zpět jen těžko a pomalu.

A potom je tu hvězda sezóny a téměř jistý vítěz příštích voleb, hnutí ANO. Pan Babiš se o téma uprchlíků zkraje příliš nezajímal, dokonce to vypadalo že příchod uprchlíků podporuje - kdo by nechtěl do své firmy zaměstnance, co budou nadšeně makat za pár šprdlíků, vytvoří na trhu práce konkurenci a přetlak zájemců o práci, že jo? . Po atentátu ve Francii se z něj stalo téma číslo 2, hned po EET. Prohlášení o tom, že si zde příliv uprchlíků nepřeje, zaznělo několikrát a jistě má nezanedbatelný podíl na jeho vysokých volebních preferencích. Otázka je, nakolik se v tomto ohledu panu Babišovi dá věřit? Důvodů proč ANO, je několik. Především je to téměř osobní zkušenost pana Babiše s atentátem - jeho manželka i s dětmi byla v Nice, přímo na místě atentátu, den předtím než se tak stalo. Lidsky se dá věřit tomu, že situace kdy na někoho podobným způsobem "sáhne smrt" může mít na jeho další rozhodování nezanedbatelný vliv. Druhým důvodem je fakt, že po zkušenostech ze západní Evropy si nejspíš jasně uvědomuje, že příliv uprchlíků žádným požehnáním pro naši zemi ani jeho firmy určitě nebude - šlo by o statisíce lidí, kteří pro ekonomiku budou spíš zátěží než přínosem a pro místní lidi, kteří je potom ze svých daní budou živit, také představují spíš zdroj problémů. Na druhou stranu i sám pan Babiš představuje pro tuto zemi určité nebezpečí. Stačí si do důsledků rozvést jeho tezi "budu stát řídit jako firmu". Jenže v takové firmě se o nějaké "demokracii" většinou nedá moc mluvit, firma se zpravidla řídí tak že nejvyšší šéf se rozhodne a poručí, menší šéfové zařídí a řadoví zaměstnanci prostě poslechnou. Kdo neplní šéfovy příkazy, nezařídí a neposlechne, končí. Demokratický stát je ovšem o něčem jiném - tam je naopak povinností vládnoucích osobností naslouchat přáním lidí dole a pokud možno se jimi i řídit. K "firemní kultuře" často patří i teze, že slibem neurazíš. A tak mnozí větší či menší šéfové dokážou naslibovat a do očí nalhat podřízeným kde co, třeba i pověstné hory doly, jen když jim to momentálně zachrání ošemetnou situaci. V tomto ohledu je pan Babiš stále ještě velkou neznámou a je třeba pečlivě hlídat, nakolik se jeho skutečná politika bude shodovat s jeho sliby. A je velikou otázkou do budoucna, jak se hnutí ANO zachová po volbách, když pan Babiš sice něco slibuje, ale později se ukáže, že europoslanci za ANO ve skutečnosti hlasovali trošku jinak.... A potom ještě nesmíme zapomenout na eurodotace. Téměř jisté je, že tvrdý postoj Česka proti ilegální imigraci bude mít za následek přiškrcení europenězovodů. A je ještě větší otázkou, jak se zachová pan Babiš pod tlakem a zda nepředvede po volbách názorový veletoč. Protože o prachy jde vždycky až na prvním místě!

Celá situace vě mě vyvolává obavu z dalšího vývoje, kdy se vládnoucí politici budou snažit zachránit co se dá a zvolí "třetí cestu". Před volbami se budou snažit (jako) splnit nálady voličů, prohlašovat "né, né, uprchlíky nebrat", hrozit pěstičkami EU a tím nějak přežít do voleb, aby voliče dál neděsili. Po volbách ale přijde obrat čelem vzad "nó, víte, my jsme něco slíbili, my bychom to fakt strašně moc skutečně chtěli, ale ono to tak skutečně, ale skutečně nepůjde a musíme tu Unii prostě poslechnout a basta" následovaný klasickou rektální vytíračkou s celou voličskou základnou, poslušným plněním příkazů a směrnic z bruselského Eurocentra a strašením Putinem. Politická moc do dalších voleb zachráněna, europrebendy také a za čtyři roky voliči možná i zapomenou.

A je třeba si položit ještě jednu otázku:
Co se stane, když "Uprchlický Europroces" s neposlušnými zeměmi V4 bude příliš rychlý? Co když následky neodvratně přijdou ještě před říjnovými volbami? Potom už na manévr ve stylu "odvolávám co jsem odvolal a slibuji co jsem slíbil" nemusí zůstat prostor, případně jeho provedení bude znamenat totální znedůvěryhodnění zůčastněného politika před voliči, které ztracené eurodotace stejně už nezachrání. Ale možná je už od pana Sobotky všechno v Bruselu předem připravené, dohodnuté a naplánované tak, aby to klaplo a pro otočení kabátu po volbách přišel ten správný důvod až ve správný čas.....

A tak možná alespoň nějakou jistotu a názorovou stabilitu nabízí ten "ošklivý populista" a "hnusný demagog" pan Okamura a jeho SPD. A když vidím, jak tady "funguje" klasická zastupitelská demokracie, je mi ta přímá stále více sympatická .....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama