Ťamanský koutek III. - LED reflektor

11. června 2017 v 4:44 |  Rádio
Tentokrát ale chválit nebudu.
Jedná se o LED lampu na síťové napětí 230V s PIR infračidlem, kterou koupil kolega na tržišti v polské Kudowe.

Vydrželo to svítit prý asi měsíc. Při další cestě do Polska lampu vyreklamoval za jinou, ta odešla asi po půl roce. Požádal mě tedy, abych se podíval jestli to není jen nějaká drobnost. Po demontáži rámečku a krycího skla jsem viděl následující:


Samotný LED čip byl stále ještě plně funkční, zkusil jsem ho rozsvítit z externího zdroje. Nabíhat začal při cca 12.5V, při 13V už svítil tak že jsem dál raději nepokračoval.


Při zapojení na původní spínaný zdroj ale LED čip jen blikal a žhnul. Překvapením bylo zjištění, že zdroj do čipu pere napětí od 20V, kdy čip ještě svítil, až do 30V, kdy už skutečně jenom žhnul. Vše jsem ještě ověřil klasickým ručičkovým voltmetrem, aby nešlo jen o ovlivnění DMM vysokofrekvenčním vyzařováním ze zdroje. Ne, oba měřáky se shodovaly. Problém je tedy evidentně ve spínaném zdroji, který se utrhne z regulace a snaží se LED čip doslova usmažit přepětím.


Protože ale spínané zdroje, zvlášť v tomto integrovaném provedení zrovna nepatří k tomu v čem bych se kdovíjak vyznal, příčinu jsem dál nehledal. Reflektor jsem smontoval a kolega ho u Poláků opět vyreklamoval. Asi s tím celkem počítají, protože reklamace prý probíhá na počkání výměnou za jiný.


LED lampy na síťové napětí 230V se prodávají i u nás v nejrůznějších obchodních a hobbymarketových řetězcích za ceny kolem 200 Kč za provedení s 10W příkonu, okolo 300 Kč za silnější.
Vzhledově podobná je i varianta s PIR infračidlem, která bývá o cca 100,- Kč dražší.

Vnější provedení vypadá na pohled celkem slušně, stejně jako samotná funkce. Lampa má ale další problém, stejný jako u té z Polska - použitý spínaný zdroj není nijak odrušený a rozsvícená lampa tak produkuje širokopásmové rušení od středních vln až po VKV pásma. To se dá přežít tam, kde se svítí jen krátkodobě, většině uživatelů to možná nebude vadit vůbec. Každopádně asi světlo neprošlo měřením ve zkušebně, jinak by se tento nedostatek v elektromagnetické kompatibilitě musel projevit. Navenek vypadá svítidlo vzhledově odlišně než to z Polska, zda je zdroj použitý uvnitř stejný jako v prvním případě zatím nevím. Dvě 10W lampy mám namontované před dílnou, protože je používám jen krátkodobě, jejich životnost zatím nemůžu posoudit a uvidí se časem.

V tomto směru mám ale zkušenost z práce, kde některá LED svítidla měla životnost překvapivě nízkou, při častém používání v řádu měsíců. Porucha se navenek projevila stejně jako u toho z Polska a i když šlo o jinou (obchodní?) značku, navenek vypadalo podobně, jen wattáž byla větší, kolem 20 až 50W. Bylo to dost nepříjemné, protože tyto LED lampy jsme montovali jako náhradu starých halogenových lamp do míst se špatným přístupem, s představou že už tam hodně dlouho nebudeme muset lézt. Nakonec se ale životnost celého LED svítidla zásadně nelišila od klasické halogenové žárovky. Velkoobchod je ale po sérii reklamací přestal nabízet a přešel na jiného dodavatele. Pokud tedy potřebujete svítidlo s delší životností pro častější používání, je určitě vhodnější se obrátit na renomované elektroobchody, kde už kvůli záruce musí držet takové kvalitativní standardy, aby na tom při následných reklamacích neprodělali kalhoty.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama