Polské UFO

1. března 2017 v 14:17 |  Rádio
Nepůjde o žádné neidentifikovatelné létající předměty (i když v konečné fázi i na ně došlo, HI) ani o paranormální jevy. Psát budu o levné televizní anténě z polského tržiště.


Před několika lety jsem potřeboval rychle a levně anténu pro malou televizi v dílně. Při návštěvě na tržnici v polské Kudowe padla volba na všesměrovou diskovou anténu z obrázku. V praxi se ukázalo že sice není žádný technický zázrak, ale na druhou stranu tam kde nejde o slabé signály, plní dobře svůj účel. Běžně zachytitelné multiplexy z Černé hory na ni spolehlivě hrály a nic víc jsem ani nečekal.
Samozřejmě od začátku mě zajímalo, jak vlastně vypadá konstrukce takové antény. Ale protože by to znamenalo její zničení, nakonec jsem se do ní nepodíval. Zvědavost byla ukojena až po letech, kdy zpráchnivělý plast odnesl silný vítr a zůstalo jen torzo se zářičem a zesilovačem. Kupodivu anténa byla i v tomto stavu stále funkční :-)


Konstrukce je tedy velejednoduchá - jejím základem je dvoustupňový zesilovač se symetrizačním členem na vstupu. Přesto že má asi poměrně velký celkový zisk a není nijak stíněný, nikdy jsem nepozoroval parazitní nebo fantomové signály nasvědčující jeho samovolnému kmitání, což je jinak velký problém levných polských antén obsahujících zesilovač. Většinou se proto doporučuje například u polských "sít" koupit variantu bez zesilovače nebo originální zesilovač rovnou vyhodit a nahradit kvalitním výrobkem renomované značky. Kmitající zesilovač nejen že znehodnotí příjem na vlastní anténě, ale často vyzařuje rušivé signály i do širokého okolí. Zaměstnanci odrušovací služby by o tomto jevu určitě mohli vyprávět hodně dlouho a u polského "síta" jsem se s ním také setkal. Zde ale anténa pracovala dobře.
Samotný zářič potom opět není nic složitého - je to smyčka z ocelového drátu o průměru cca 30cm. Nic víc. Celková životnost antény byla asi sedm let, vzhledem k nákupní ceně asi 250 Kč je to odpovídající. Pro nenáročný místní příjem jsem s ní byl spokojen.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama