Březen 2017

Ťamanský koutek II. - Baterky a lampičky

22. března 2017 v 13:59 Rádio
Nejrůznější svítilny, baterky a lampičky s LED diodami z čínské produkce jsou běžnou nabídkou nejrůznějších obchodů už mnoho let. V té nejobyčejnější a technicky nejjednodušší podobě se nejedná o nic jiného, než o jednu nebo více bílých LED diod napájených ze tří "mikrotužkových" článků - tedy článků typu AAA. Napětí potřebné pro napájení bílých LED se zhruba kryje s napětím tří článků v sérii, konstrukce je tak bez komplikací a složitostí. Zásadní nevýhodou je velká spotřeba ze zdrojů, poměrně velký odběr diod z nejmenších běžně nabízených článků, původně vymyšlených spíš pro dálkové ovladače a podobné přístroje s malou velikostí i odběrem, je samozřejmě brzy odrovná. Přitom v reálu nejsou o moc levnější než větší články, které by vydržely déle. V reálu tak podporujeme hlavně čínské baterkárny a jejich import k nám. A nedělám si iluze o tom, že snad články s nálepkou "Bateria Slaný" jsou naší výroby - konstrukční shoda s levnými čínskými značkami je až zarážející....

Vnější podoba svítilen se ustálila v několika variantách. První jsou "čelovky", druhou klasické válcové baterky do ruky. Další kategorií jsou nejrůznější odkládací a zavěšovací svítilny.


Čtvrtou kategorií jsou svítilny které se dají definovat jako stojánkové. Další jsou potom cyklistické svítilny, kterými se zde zabývat nebudu.


Na tomto obrázku názorně vidíme, že varianta "třikrát mikrotužka" drtivě převažuje, i když není zdaleka jedinou možnou variantou.

Jednou z možností jak ušetřit "za baterky" je použití NiMh akumulátorků místo běžných článků. Ve velikosti (nejen) AAA bývají v akční nabídce různých supermarketů v balení po čtyřech za cenu okolo 100Kč. To není vůbec špatné, když obyčejný alkalický článek stojí zpravidla mezi 10 - 20Kč (klasický zinkouhlíkový tam vesměs nemá ani cenu dávat) a akumulátor stejné velikosti vyjde na cca 25Kč. Trochu problém je fakt, že bývají jen v balení po čtyřech kusech, na druhou stranu kvalita supermarketových akumulátorů bývá někdy kolísavá. Ten nejslabší můžeme potom vyřadit. Řešení je to velmi vhodné pro baterky používané často. Na obrázku jsou u čelovky vpravo nahoře a třetí svítilny zleva v dolní řadě osazeny akumulátory Gomco koupené kdysi v jakémsi supermarketu v "akci". Nabít je při občasném používání stačí zhruba jednou za čtvrt roku, přitom většina ztráty náboje asi padne spíš na samovybíjení. Spolehlivě fungují už několik let.

Nevýhodou NiMh akumulátorů je právě samovybíjení. To je menší až zanedbatelné u značkových akumulátorů, ale například u Sanyo Eneloop se už dostáváme před 50Kč za kus. I to se však u často používaných svítilen bohatě vyplatí. Pokud máme danou svítilnu jako záložní, tedy takovou, že ji celé měsíce a třeba i roky nepoužijeme a slouží jen jako záloha pro případ náhlého "black-outu", potom nezbývá než se spolehnout na kvalitní alkalické články. Kvalitní alkalika vydrží bez problémů v záložním stavu i pět let.


Existují ale i další možnosti. Například svítilny s měničem, většinou fungující na jeden klasický tužkový článek velikosti AA. V něm dostaneme více elektřiny za téměř stejnou cenu jako u "mikrotužky". Měniče navíc mívají vlastní stabilizaci výstupního proudu, umožní tak využít kapacitu vloženého článku do poslední kapky. Světelný výkon svítilny bývá srovnatelný s těmi běžnými na tři "mikrotužky", navíc není tak závislý na stupni vybití vloženého článku jako u tří mikrotužek, které často vyřadíme ještě polovybité. I velikost je proti mikrotužkovým podstatně menší.


Praktické zkušenosti s touto svítilnou jsou vynikající. Používám ji při cestách do práce, kdy musím pravidelně jít večer cca 15 minut po neosvětlené cyklostezce. Sám potřebuju vidět na cestu a navíc vzhledem k tomu že takových 70% zyklistů jezdí ve "stealth" režimu a nemalé části z nich navíc pomáhá překonat strach ze tmy rezavá či ohnivá voda, retroreflexní materály jsou k prdu a dobrá baterka nezbytností. Malá, lehká, dobře a spolehlivě svítící, jeden starší tužkový NiMh akumulátor vystačí na zhruba 10 dní, tedy víc jak 2 hodiny svícení. A to ještě nebývá jeho konečná, nabíjím ho spíš preventivně.

Další asijská svítilna mě skutečně trošku překvapila. Funkčně je totiž prakticky srovnatelná se starými klasickými svítilnami na dva "buřty", známé z minulosti. Ano, skutečně obsahuje dva velké monočlánky "D" (R20), zdrojem světla je jedna LED napájená z měniče.


Konstrukce je sice plastová, spínač i celkové provedení trochu fórové, ale celkově použitelné. Vzhled klasicky "taktický", ale když s ní v sebeobraně nějakého vetřelce fláknete po hlavě, baterka to nejspíš nepřežije. Na druhou stranu díky těžkým vloženým monočlánkům to možná i pomůže :-) A cena? Celých 49Kč.

Další kategorií jsou lampičky, které jsem dříve zmínil jako stojánkové:

Vlevo je starší klasika, notoricky známá. Napájení opět ze tří mikročlánků AAA. Lampička vpravo je podstatně zajímavější. Především používá tři klasické tužkové monočlánky, díky kterým vydrží svítit podstatně déle, i když má víc diod a citelně lepší svítivost:


Co je ještě zajímavější je kabel položený vedle ní. Ano, tato lampička má napájecí konektor pro externí 5V zdroj a k tomu ještě přiložený kabel s klasickým USB konektorem. Kromě tužkových článků můžeme tuto lampičku napájet třeba z powerbanky.
Bohužel se ale stává samozřejmostí, že pokud je něco funkční, spolehlivé, promyšlené a povedené, velmi rychle to někdo ojebe tak, aby to vypadalo na pohled stejně, ale bylo to levnější (pokud se to nepřestane v horším případě vyrábět úplně). To byl případ i této lampičky. Druhý kus koupený pozdějí už konektor ani propojovací kabel neměl. Samozřejmě pro domácího kutila není problém si napájecí konektor dodělat. Ale já jsem zkusil něco jiného - úpravu pro 12V napájení z autobaterie:


Technicky je úprava jednoduchá. Ve svítilně je 12 paralelně zapojených diod, ty lze snadno přepojit na dvě skupiny po šesti, skupiny spojit do série a doplnit o předřadný odpor. Bateriovou krabičku jsem úplně odpojil a napájení je šňůrou s autokonektorem. Celkový odběr z 12V akumulátoru je kolem 70mA, to znamená že za celonoční svícení si lampička vezme asi 1Ah. Plně nabitý akumulátor s kapacitou 44A ji vydrží živit přes měsíc....

Několik takových lampiček, 12V rozvod po domě napájený z akumulátoru zhruba za tisícikorunu, za stejnou cenu se dá pořídit malý 20W solární panel pro dobíjení akumulátoru. A máte základní přípravu na případný "black - out".....

Polské UFO

1. března 2017 v 14:17 Rádio
Nepůjde o žádné neidentifikovatelné létající předměty (i když v konečné fázi i na ně došlo, HI) ani o paranormální jevy. Psát budu o levné televizní anténě z polského tržiště.


Před několika lety jsem potřeboval rychle a levně anténu pro malou televizi v dílně. Při návštěvě na tržnici v polské Kudowe padla volba na všesměrovou diskovou anténu z obrázku. V praxi se ukázalo že sice není žádný technický zázrak, ale na druhou stranu tam kde nejde o slabé signály, plní dobře svůj účel. Běžně zachytitelné multiplexy z Černé hory na ni spolehlivě hrály a nic víc jsem ani nečekal.
Samozřejmě od začátku mě zajímalo, jak vlastně vypadá konstrukce takové antény. Ale protože by to znamenalo její zničení, nakonec jsem se do ní nepodíval. Zvědavost byla ukojena až po letech, kdy zpráchnivělý plast odnesl silný vítr a zůstalo jen torzo se zářičem a zesilovačem. Kupodivu anténa byla i v tomto stavu stále funkční :-)


Konstrukce je tedy velejednoduchá - jejím základem je dvoustupňový zesilovač se symetrizačním členem na vstupu. Přesto že má asi poměrně velký celkový zisk a není nijak stíněný, nikdy jsem nepozoroval parazitní nebo fantomové signály nasvědčující jeho samovolnému kmitání, což je jinak velký problém levných polských antén obsahujících zesilovač. Většinou se proto doporučuje například u polských "sít" koupit variantu bez zesilovače nebo originální zesilovač rovnou vyhodit a nahradit kvalitním výrobkem renomované značky. Kmitající zesilovač nejen že znehodnotí příjem na vlastní anténě, ale často vyzařuje rušivé signály i do širokého okolí. Zaměstnanci odrušovací služby by o tomto jevu určitě mohli vyprávět hodně dlouho a u polského "síta" jsem se s ním také setkal. Zde ale anténa pracovala dobře.
Samotný zářič potom opět není nic složitého - je to smyčka z ocelového drátu o průměru cca 30cm. Nic víc. Celková životnost antény byla asi sedm let, vzhledem k nákupní ceně asi 250 Kč je to odpovídající. Pro nenáročný místní příjem jsem s ní byl spokojen.