Ťamanský koutek I.

1. prosince 2016 v 20:29 |  Rádio
Výrobky z Číny a ostatních asijských zemí prodávané vesměs našimi vietnamskými obchodními přáteli většina automaticky považuje za zboží podřadné kvality. Občas ale je možné najít i výrobky velmi povedené a ještě k tomu za až neuvěřitelné ceny.


Zde je první z nich - jednoduchý dveřní alarm.


Povšiměte si ceny - celých 20,-Kč. Za to v elektře nekoupíte ani samotné baterky. Jsou to tři knoflíkové články. Ale pro pevné použití samozřejmě není problém ani náhrada externím napájením 5V.


Funkce je jednoduchá - za pomoci přiložené oboustranné lepicí pásky přilepíte samotný alarm na dveřní nebo okenní křídlo nebo rám a těsně vedle něj na druhou část díl s magnetem. Při oddálení obou částí se alarm spustí.


Na dalším obrázku vidíme alarm po demontáži. Moc toho ale vidět není, dominatní částí je jazýčkový kontakt ovládaný příložným magnetem a vypínač napájení z druhé strany. Rub plošného spoje obsahuje čip zalitý do kapky plastu přímo na desku, jak to známe z levných hodinek a kalkulaček:Kromě původní funkce můžeme navíc alarm použít i jako jednoduchou sirénku ke složitějšímu zabezpečovacímu systému. Dva dráty zapojené paralelně k jazýčkovému kontaktu můžou být ovládány například výstupem alarmového infrasnímače nebo jiného snímače.

V této souvislosti si neodpustím jednu poznámku. Ano, bezpečnostní situace (nejen) v naší zemi se zhoršuje a lepší to už rozhodně nebude. V této souvislosti mnoho lidí dokáže investovat spoustu peněz do ozbrojování "na ochranu života, zdraví a majetku". Málokteří si ale uvědomují, že i když mají "jednu ruku dlouhou", je jim to houby platné ve chvíli kdy nějaký šmejd už pročesává jejich soukromí, zatímco oni sami nic netuší nebo dokonce sladce chrní. Hlídání perimetru a signalizace nežádoucího vniknutí je proto základem. Podobné udělátko za pár korun, včas varující před nezvanou návštěvou, proto může být někdy důležitější než co jiného. A jak prohlásil kdysi v nějakém rozhovoru jeden bytař - nejhorší jsou domácí kutilové. Tam nikdy neví, co ho kde čeká :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama