Pokračování středovlnné renesance

2. října 2016 v 13:45 |  Rádio
Není to tak dávno, kdy se středovlnné vysílání považovalo za dožívající a zanikající. Pokud si porovnáme seznamy středovlnných vysílačů z dob maximálniho rozmachu, kdy jich jen na území Česka bylo několik desítek, třeba s obdobím před pěti lety, kdy by k jejich součtu stačily prsty snad i na jedné ruce, takový závěr byl logický. To potvrzovalo i velké vypínání středovlnných vysílačů v Německu, Francii i dalších zemích. Obrat způsobený soukromými vysílateli byl proto trochu překvapivý. Zásadní nevýhodou je sice nízká zvuková kvalita AM vysílání, na druhou stranu najít dnes volný kmitočet na VKV FM je problém, zatímco zde jich je dostatek a digitální vysílání je stále spíš experimentální. Druhým důvodem můžou být finance - vysílač je řešitelný jednodušeji a levněji, není nutné se spoléhat na zavedené radiokomunikační firmy a poplatky za využívání "éteru" jsou zde také řádově nižší. Proto se střední vlny opět začínají využívat tam, kde kvalita zvuku není prioritou.
Posledním ze spuštěných vysílačů je stanice Rádio Dechovka z Hradce Králové na kmitočtu 792kHz. Vysílá se z bývalého radiokomunikačního střediska poblíž obce Charbuzice, místní části obce Stěžery. Lokalita vysílače je tak jako "Stěžery" často označována. K vysílání se používá poslední zbylý středovlnný stožár.

Rozjezd vysílání byl opět postupný, první pokusy proběhly v srpnu s výkonem pouhých 20W. Přesto byla slyšitelnost vysílače poměrně slušná, v mém bydlišti vzdálené od vysílače cca 35km byl dobrý příjem na všechny venkovní antény a u větších rádií slabě i na feritovou anténu. Po asi dvou týdnech se vysílač opět na nějakou dobu odmlčel.
V té době na něm a především na vysílacím stožáru probíhaly technické úpravy kvůli dalšímu zvýšení výkonu. Od září je vysílač opět v provozu, tentokrát s výkonem 1kW, se kterým je bez problémů slyšitelný u mě doma i na běžné tranzistoráky a feritku.

Před nedávnem byl také spuštěn nový středovlnný vysílač Českého Rozhlasu, okruh Plus, v Ostravě - Svinově s výkonem 5kW na kmitočtu 1071kHz. Důvod je opět jednoduchý - na ostravsku není pro tento okruh k dispozici vhodný VKV kmitočet a pro stanici mluveného slova AM vysílač vlastně stačí. I s nízkým výkonem je na feritovou anténu a kvalitnější rádia slyšet slabě i zde.

A jaký je vlastně momentální stav středovlnných vysílačů v českém éteru?

639kHz
- Liblice (Český Brod) 750kW ČRo Dvojka
- Svinov (Ostrava) 30kW ČRo Dvojka

792kHz
- Stěžery (Hradec Králové) 1kW Rádio Dechovka

954kHz
- Dobrochov (Prostějov) 200kW ČRo Dvojka
- České Budějovice 30kW ČRo Dvojka
- Karlovy Vary 20kW ČRo Dvojka

981kHz
- Bořanovice (Líbeznice u Prahy) 10kW Rádio Český Impuls AM
- Domamil (Moravské Budějovice) 5kW Rádio Český Impuls AM

1062kHz
- Zbraslav (Praha) 20kW den/1kW noc Country Rádio

1071kHz
- Svinov (Ostrava) 5kW ČRo Plus
- České Budějovice 5kW ČRo Plus
1233kHz
- Bořanovice (Líbeznice u Prahy) 10kW Rádio Dechovka
- Brno 0.5kW Rádio Dechovka
- České Budějovice 1kW Rádio Dechovka
- Dobrochov (Prostějov) 5kW Rádio Dechovka
- Svinov (Ostrava) 1kW Rádio Dechovka

1332kHz
- Domamil (Moravské Budějovice) 50kW ČRo Dvojka

Dále nelze opomenout stále ještě fungující dlouhou vlnu, byť bohužel s omezeným výkonem a dosahem:

270kHz
-Topolná (Uherské Hradiště) 50kW ČRo Radiožurnál

Ze seznamu je zřejmé, že jde především o vysílače mluveného slova, nebo určené pro starší generaci. A co dělat, pokud máte rádi jinou muziku?

Ne všude a ve všech zemích je středovlnné vysílání, alespoň prozatím, na ústupu. Například ve Velké Británii jich dodnes pracují desítky. Za pozornost stojí například:
-1215kHz Absolute Radio, slyšitelné výborně zpravidla od večera až do rozednění
-1548kHz Radio Gold, hrající ve druhé půlce noci a nad ránem, kdy už je vypnutý silný moldavský vysílač na stejném kmitočtu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama