Junosť KP105

11. května 2016 v 10:52 |  Rádio
Stavebnice jednoduchých rádií ze Sovětského svazu byly za mého mládí dost populární. Obsahovaly především slušně vyřešenou skříňku a mechanické díly, které jsou u domácích konstrukcí obecně problém. Začátkem 80. let byla dostupná stavebnice čtyřtranzistorového reflexního přijímače Junosť KP101. Její zapojení je na následujícím obrázku:


Mechanicky sice byla stavebnice vyřešena celkem slušně, hrálo to ale nevalně, celkové zesílení bylo dost malé. Koncem 80. let jsem si koupil stavebnici Junosť KP105. Zapojení je podobné, ale použity jsou modernější křemíkové tranzistory.


V původním schématu byla chyba, kterou jsem opravil. Skutečné zapojení odpovídalo opravenému schématu. Výsledek byl bohužel podobný jako u starší varianty - přijímač hrál, ale velmi potichu. Snažil jsem se ho tehdy porůznu vylepšovat, což se částečně i podařilo, ale nakonec stejně skončil s poškozeným plošným spojem a skříňkou, odložený a částečně nekompletní. Na jeho pozůstatky jsem si po čtvrt století vzpoměl, když jsem náhodou narazil na mechanické díly z této stavebnice, které umožnily jeho obnovu a renovaci:


Samotné součástky včetně transformátorků jsem použil původní, bohužel se mi podařilo při vypájení poškodit budicí transformátorek, který jsem musel celý rozebrat a navinout znova. To byla asi nejhorší práce. Osazování nového plošňáku původními součástkami už šlo dobře, jediné co jsem neměl byl originální vysokofrekvenční transformátorek, který jsem po vzoru původní KP101 nahradil transformátorkem vlastní výroby na feritovém toroidu.


Až na tento transformátorek je stavebnice sestavená přesně podle originálu.


Výsledek je podobný jako kdysi - přijímač hraje, ale jen potichu. Problém snad není vysokofrekvenční citlivost, ale spíš v zapojení chybí jeden stupeň nf zesílení. Rádio pravděpodobně fungovalo uspokojivě v blízkosti silného středovlnného vysílače, kterých dřív bylo u nás i v SSSR všude plno.


Zde ale nešlo o stavbu běžně používaného rádia, ale spíš o nostalgickou obnovu do originálního stavu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Batik Batik | E-mail | 8. ledna 2017 v 12:31 | Reagovat

Ahoj, já měl opačný problém, rádijko Junosť KP101 mi hrálo hlasitě a zkresleně a nešlo zaslabit jedině snížením napájecího napětí, někdo tam zprznil zapojení tak jsem jej celé předělal tak jak mělo být, zkreslení sice zmizelo, při ladění se objevila i druhá stanice ale to zeslabení bylo stále problém, hlasitost díky malému výškovému reproduktorku je až nepříjemná, (asi mám nějak citlivý sluch na výšky když ještě byli na televizorech klasické obrazovky tak v prodejně elektro kde byli tyto televize zapnuté byl takový hvizd a pískání až bolela hlava..) je teda pravda že bydlím na dohled vysílače a i obyčejná dioda (krystalka) bez antény jen tak držena v prstech připojená na sluchátko hraje

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama