Chvála totalitě

31. března 2016 v 7:22 |  Politika
Původně jsem se chtěl na svém blogu věnovat raději něčemu užitečnému, zkrátka jinému než politice. Ale dění posledních dní je natolik zajímavé, že to prostě jinak nejde Usmívající se

Motivem posledních dní jsou lidská práva. Především potom v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta v Česku. Ano, Čína není docela určitě svobodnou a demokratickou zemí. Na druhou stranu je třeba říct, že známe daleko horší případy, a to i u zemí, které zde obecně za svobodné a demokratické považujeme. I to co se dělo okolo tibetských vlajek dostává docela zajímavé souvislosti a pokud by žil pan Havel, jistě by měl námět pro další ze svých absurdních her.

Problémy s vyvěšováním a nuceným sundáváním tibetských vlajek si nikdo za rámeček nedá. Samozřejmě pokud šlo o svobodně vyjádřený názor slušných lidí. V tom případě byl jakýkoli zásah státní moci neadekvátní a určitě by nebyl problém panu čínskému prezidentovi vysvětlit, že holt ve svobodné a demokratické zemi má každý právo vyjádřit slušnou a přiměřenou formou svůj názor. A tak to zkrátka je a bude.

Podobně se kupodivu stalo i v sousedním Německu, kde byl natočen klip parodující a zesměšňující tureckého prezidenta Erdogana. To mělo poté za následek diplomatickou roztržku, po které Německo Turecku sdělilo, že ve svobodné a demokratické zemi nemají právo nikomu zakázat něco podobného. Píšu kupodivu, protože dnešní evropské praktiky jinak totalitu opět silně připomínají.

Jedním z aktivistů, kteří se do tibetských vlajek silně angažovali, byl i pan Kalousek. Ten je poslední dobou v každém televizním zpravodajství alespoň pětkrát jako expert na fšechno. Naštěstí se zdá, že usilovná snaha o recyklaci není jemu ani té jeho partaji nic platná a přes veškerou páně Kalouskovu snahu se drží svých osmi procent. Jestli to nebude tím, že zbylých 92% voličů si stále ještě pamatuje jeho působení na ministerstvu obrany, v parlamentu a ve vládě za posledních dvacet let. To mu byly nějaké tibetské vlajky ukradené, jako správná hyena seděl u mršiny a žral. Potom přišla ještě větší hyena na B. a od té mršiny ho vyhnala. Od té doby hladový Kalousek jen běhá zoufale kolem, ceni zuby a vyje.

Snaha o rýpání do Číny dostává i další komický rozměr. Na jednu stranu se tváříme, jako že politicky a hospodářsky jsme součástí EU a máme právo kritizovat nějakou zlou totalitní Čínu. Ale to je spíš pohádka pro hňupy. Krutá realita je taková, že tento zprask píšu na počítači vyrobenám v Číně. Klávesnice do které klofu, stejně jako monitor na který čumím, stejně jako router, přes který to za chvíli (snad) odejde je Made in China. Oblečení, které mám na sobě je Made in China. To samé pantofle, které mám na nohách. Když přijdu do kuchyně, hrnek, mikrovlnka, nádobí, ubrus na stole, na co se podívám je Made in China. Televize v obýváku, DVD, úsporné žárovky v lustrech a lampách, Made in China. Dětské hračky, kola, skůtry a malé motorky, náhradní díly k autům, téměř na co se podíváme, je Made in China. A tak nezbývá než si přiznat, že ten sen o naší vyspělosti, svobodě a nezávislosti je stále více jen snem. Ve skutečnosti jsme ubohou zaostalou kolonií, závislou na dovozu většiny zboží, které už neumíme a nedokážeme sami vyrobit, ze vzdálené, technologicky vyspělé země. Tím dostává snaha pana prezidenta Zemana o zlepšení vztahů docela jiný, pragmatický rozměr. Zkrátka pokud máme v lebce ještě alespoň zbytek rozumu, nic jiného nám stejně nezbývá.

Ono i v Evropě je to s těmi lidskými právy ošidné. Evropa si hraje na světovou supervelmoc, ale ukažte mi supervelmoc, která není schopná ani uhlídat si své vlastní hranice a po které se courají statisíce ilegálních imigrantů, aniž by to někdo nějak řešil. Německo se chová jako že tomu celému cirkusu vládne a paní Merkel klidně bez jakéhokoliv mandátu jedná s Tureckem. S evidentně totalitní, nesvobodnou zemí, která má fašizující a radikálně islámské sklony a která ve skutečnosti skrytě obchoduje s Islámským státem a pomáhá mu i vojensky. A kde jsou najednou všichni ti aktivisté za lidská práva?????

A nakonec - ono to poslední dobou ani v Evropě, ani v Česku není se svobodou a lidskými právy zas tak žhavé. Imigrace a nebezpečí terorismu je stejně nakonec otočeno a zneužito k omezení a osekání svobod a práv obyčejných lidí, kteří to nakonec tak jako tak všechno odnesou. Opět se ptám - kde jsou najednou všichni ti experti a ochránci lidských práv, když se v masmédiích otevřeně lže, manipuluje s veřejným míněním a chystá se cenzura internetu? Zpravodajství například v České televizi nebo některých novinách či informačních portálech začíná silně připomínat komunismus. Tam po pár minutách také každý hned věděl, co si má takový uvědomělý socialistický občan myslet. Nezbývá než říct - režimy se mění, lidé a praktiky zůstávají.

A proč vlastně píšu o chvále totality? Průzkumy veřejného mínění se staly noční můrou většiny propagandistů. Nějak jim to nefunguje. Tedy především v zemích na východ od železné opony. Zdá se, že právě bývalá železná opona je jakousi dělicí čárou. A tak (pro)evropští propagandisté spekulují nad tím, proč jim to vlastně nefunguje. Nepřítel se už našel - je jím prý ruská propaganda, které tady lidé podléhají. A s tím se prý bude muset "něco" dělat.

Ale ono je to trošku jinak. Zatímco v západoevropských zemích nemají občané s totalitou a propagandou osobní zkušenost, ve východoevropských, bývalých komunistických zemích ji zkrátka mají. A tak není vůbec jednoduché jim něco nakecat. A pro dnešní propagandisty mám ještě jednu hodně špatnou zprávu. Ani čtyřicet let tvrdé komunistické propagandy nedokázalo lidem vypláchnout mozky natolik, aby přestali myslet a hledat alternativní informace a tvořit si vlastní názory. Jediné co se podařilo, byly "Potěmkinovské vesničky" - my víme že nám nevěříte, ale budete se tvářit jako že jo, jinak uvidíte. Ani dnešním propagandistům se nepovede jinak.

P.S. Během dne jsem na internetu narazil na jakýsi komentář, který se ukázal jako velice zajímavý. Jistý pan Fendrych se v něm zamýšlel nad tím, proč vlastně "proevropská" a "proimigrantská" propaganda nefunguje. A k čemu došel? Že to dělají nevhodně, protože míří na špatnou cílovou skupinu. Doteď si totiž všichni mysleli, že ti podle nich "internetoví nenávistní křiklouni" jsou buď nějací extrémisté, nebo puberťáci, nebo frustrovaní nezaměstnaní, a to vše s nízkým vzděláním. Ale ono je to jinak - lidé aktivně odmítající příchod imigrantů jsou prý nejčastěji muži ve věku 35 - 50 let, s dobrým zaměstnáním a středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním technického nebo ekonomického zaměření.
Zkusím to tedy panu Fendrychovi říci stručně. Ano, alespoň v mém případě máte dokoce i pravdu. Totiž technicky (nebo ekonomicky) vzdělaný človek je zvyklý používat cosi jako selský rozum. Hledat a vyhodnocovat fakta, hledat v nich souvislosti a pokud možno i nějakou objektivní pravdu. Zde toho s propagandou, navíc vesměs přiblblou a do očí bijící, skutečně mnoho nedosáhnete.
Nyní jen zbývá poslední otázka. Jak daleko je ten výše zmíněný postnormalizační level "budete se tvářit jako že jo, jinak uvidíte"??????
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama