Jednoduchá reprobedna (poprvé)

14. února 2016 v 21:56 |  Rádio
Ono to vlastně jednoduše jen vypadá. O co je jednodušší samotná konstrukce, o to náročnější bude sehnat použité reproduktory, protože se jedná o typy téměř čtyřicet let staré. V tomto prvním článku z budoucí série také nehledejte přímý návod na stavbu, pouze odkazy na webové stránky, kde byl uveřejněn návod podle kterého jsem stavěl. V dalších pokračováních už návody skutečně jednoduché budou.
Svého času, tedy začátkem devadesátých let, jsem stejně jako mnozí další "hifisté domácí kutilové" postavil reprobedny podle návodu z Amatérského rádia pod názvem "Monolog". A stejně jako téměř všichni další jsem záhy zjistil, že to není k poslouchání. Přestože v návodu bylo téměř vědecké zdůvodnění konstrukce a dokonale odladěná kmitočtová charakteristika, reálný výsledek byl zoufalý. Nějaké techno by tím ještě prošlo, ale jako reprobedny pro běžný poslech rádia, kde musely zpracovat i mluvené slovo, to bylo nepoužitelné. Basovalo to pěkně, to ano, výšky cinkaly, ale to nejdůležitější mezi tím - no fuj. Středy prostě nebyly. A když byly, bylo to strašný. Postupně jsem s těmi bednami dělal nejrůznější domácí experimenty, ale nikam to nevedlo a byla to vždy jen ztráta času i peněz.
Zásadní chyby v konstrukci byly dvě - jednak v době kdy plánek vyšel se ve ValMezu celkem zásadně změnila konstrukce reproduktorů a místo použitých ARN6604 se začaly vyrábět ARN6614. Druhou potom byla vůbec použitá koncepce osmipalcového tesláckého basáku v kombinaci s výškovou kalotou. Takhle osazené dvoupásmo zkrátka nutí pracovat oba reproduktory za hranicí svých možností právě ve středním pásmu, kde je to nejvíc slyšet. To jsem ale tehdy nevěděl. Náhodně se mi dostal do ruky starší basák ARN6604 staršího provedení s malou kopulkou a výškáč ARV3604. Tak jsem zjistil, že zde je něco jinak. Tahle kombinace by s trochou sebezapření poslouchat šla. Bohužel jsem ale měl jen po jednom kusu. Zcela jistě také nebylo náhodou, že i v dřívějších návodech z 80. let se dvoupásmu s osmipalcovým basákem raději všichni vyhýbali obloukem a znásilňovali nejrůznějšími způsoby menší ARN5604.
Časem jsem tak dostal cosi jako hifistickou úchylku na širokopásma. I v těch monologových skeletech nakonec skončily širokopásmové ARO6608 s jednoduše navázanými výškami přes malý kondenzátor (dnes se tomu hrdě říká fázově lineární výhybka) a definitivně jsem tak obětoval basy za poslouchatelný zbytek, ze kterého do půl hodiny nebolela hlava.
Samozřejmě dnes není problém vyklepat ze štrozoku nějakou tu kačku a koupit si něco továrního. Jenže to by člověk zase nesměl být kutil domácí. Časem jsem tak zákonitě narazil na web www.repromania.cz a na něm na podrobně zpracovaný článek o tesláckých basácích, který mi víceméně potvrdil to co jsem už tušil:
http://www.repromania.net/teorie/basove-reproduktory-tesla.php
Že totiž u reproduktorů Tesla tak nějak neplatí, že novější je vždy lepší než to staré. I když záleží samozřejmě na úhlu pohledu a požadavcích. Navíc se na tomto webu později objevil i projekt od TheLastUnicorna pod názvem TM280:
http://www.repromania.net/forum/viewtopic.php?f=9&t=5688
A když jsem za pár stovek nakonec sehnal v inzerci staré ARS825, tedy teslácká dvoupásma obsahující právě ARN664, bylo rozhodnuto. Jejich poslechem jsem si ověřil i to co se o nich tvrdí, že jsou to bedny na kterých je špatně vlastně všechno co tam špatně udělat šlo. Takže jsem z nich bez výčitek svědomí vzal ty ARNka, zbytek potřebného materiálu pro TM280 dokoupil a vestavěl vše do monologových skeletů. Dopadlo to takhle:
Výsledek? S odstupem si myslím, že není ideální, ale také vůbec ne špatný. Především použité výšky od Monacoru jsou v provedení "dodělej doma", to je v návodu na TM280 zmíněno a zatím jsem se je ještě neodvážil rozkuchat. Potom možná bude výsledek ještě lepší. Stále je slyšet, že se jedná o dvoupásmo, ale není to zvuk takového charakteru, že by mě to vyhnalo od rádia. Kdybych měl ohodnotit výsledek školní známkou, dal bych horší dvojku. Proti původním Monologům, které jsou zralé tak na čtyřku z milosti, je to ale výrazný posun vpřed. Stavět tyto bedny cíleně asi nemá smysl, k tomu najdete na Repromanii jiné, lepší a lépe realizovatelné projekty. Ale pokud se vám doma válí neposlouchatelné Monology, chcete jejich skelety nějak rozumně využít a seženete ARN664, má to smysl, za těch pár tisíc a trochu práce to určitě stojí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 dadainka dadainka | Web | 15. února 2016 v 20:26 | Reagovat

Pěknej kus.

2 Andyk Andyk | 17. září 2016 v 8:37 | Reagovat

Levné reproduktroy z bazaru můžou být vaše:

http://bazar.rservis.com/cs/51-reproduktory

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama