Víkendové hrátky s rádiem

19. ledna 2016 v 10:10 |  Rádio
Pěkné nedělní počasí mě vylákalo k procházce do lesa. Přitom samozřejmě nemůže chybět ani rádio, zvlášť když Tecsun se prakticky vejde i do větší kapsy. Prošel jsem si několik míst a prakticky ověřil, že ani blízkost vedení 35kV ke Sklenářce nemusí nutně znamenat problém s rušením. Alespoň jsem tam na krátkých vlnách žádné rušení nepozoroval. Přesto ale jsou určitě lepší místa která jsou vzdálená od všech potenciálních zdrojů rušení. Především mě zaujaly pirátské stanice na 49m pásmu.
Předminulou neděli okolo 15 hodiny SEČ byly na Tecsuna a teleskop zachytitelné následující stanice:
6305kHz Radio Tower AM
6325kHz R. Monik (Monika?)
6225kHz R. Zero
6285kHz R. AC/DC (hrálo skladby výhradně od této kapely)
6241kHz Zajímavost na závěr - zde byl ke slyšení Michal David a později slovenský popík. Pravděpodobně se jednalo o R. Goofy, zmíněné kolegy z CSDXC v klubové konferenci.

Následně mě ještě T.B. upozornil na nedělní vysílání japonského radia Shirokaze v neděli kolem půl třetí SEČ na 5910kHz.

Protože poslední nedělní odpoledne bylo slunečné a ani zima díky tomu nebyla tak strašná, dovybavil jsem se polní 20m dlouhou anténou a vyrazil do lesa znovu.
Anténu jsem natáhl přes stromy jak se dalo a k rádiu připojil krokodýlkem přes teleskop. R. Shirokaze bylo docela silné, bohužel však utiskované rušením z okolních kmitočtů. Slabě slyšitelné bylo dokonce i bez drátové antény, pouze na teleskop. Později jsem se ještě podíval i na "pirátskou" část pásma.

Vysílalo se na asi pěti nebo šesti kmitočtech, identifikovat se mi podařilo ale jen 6305 kHz R. Delta (a tím si nejsem jistý, podle jiného posluchače šlo prý o R.Telstar?) a 6380kHz R. Powerline. Další silný pirát byl na 6285kHz, ale zde jsem se identifikace nedočkal. Slyšet bylo pouze volání "alou, alou". A protože už začínala být slušná zima, dal jsem se nakonec na cestu zpět domů. Další pirátské kmitočty už byly na teleskop na hranici slyšitelnosti.
Zdá se, že nedělní odpoledne je pro rozhlasové piráty oblíbeným časem a asi se jim budu věnovat častěji.

P.S.
Na další kuriozitu jsem si musel počkat do pondělního brzkého rána. Na přelomu roku totiž byla vypnuta řada silných středovlnných vysílačů v Německu a Francii. Jedním z uvolněných kmitočtů je i 1377kHz. Nad ránem, kdy zmizí asijské stanice, zde hrálo anglické Radio Asian Sound z Manchesteru s výkonem pouhých 80W. Ano, i výkon jedné větší klasické žárovky za příznivých podmínek stačí, aby to bylo slyšet o tisíce km dál. To mne přivádí k úvahám nad tím, zda s vypínáním středovlnných vysílačů a přechodem na modernější technologie neztrácíme nezanedbatelnou část tolik potřebné svobody. A to nejen té informační. Ale o tom zase někdy příště.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama