Digitál versus analog

27. prosince 2015 v 11:36 |  Rádio
V rádiích se stále častěji objevuje reklama na DAB rozhlas, vychvalující "digitální kvalitu" jeho zvuku. Vzpomínající na doby "kdy rádio šumělo a lidé ručně ladili stanice". Ono to ale skutečně s tou digitální kvalitou není zas tak jednoduché.
Mnohým HiFistům a audiofilům se nelíbí ani zvuk CD a drží se stále klasického gramofonu. Nic proti tomu, rozhodně jim to neberu, na druhou stranu každý kdo někdy měl zkušenost s klasickým gramofonem zná i jeho nedostatky a problémy s jejich eliminací. Už jenom lupání a chrastění zaprášené desky a potíže spojené s udržením desky a gramofonu v absolutní čistotě. Proto jsem v roce 1992 přešel na CD a s ním jsem spokojený. K jeho zvuku nemám žádné námitky, souhlasím s dobovými recenzemi které tvrdily že jakékoli nedostatky této záznamové technologie jsou hluboko pod rozlišovací schopností lidského ucha. Rozhodně proto nejsem žádným zavilým odpůrcem digitálních technologií.
Mezi CD na jedné straně a DAB na druhé straně je ale jeden zásadní rozdíl. CD nepoužívá žádné komprimační techniky. Jenže takový signál by byl kvůli velkému datovému toku rádiem téměř nevysílatelný a tak se kvůli úspoře komprimuje. Stejné technologie se používají i například u záznamu MP3 a každý má asi vyzkoušené jak vypadá "empétrojka" s tokem například 256kpbs a jak vypadá po očesání na 56kbps.... A s DAB je to stejné. Přímé porovnání s analogovým rozhlasem je ale problematické. Oba systémy mají své problémy a slabá místa, ale na jiných místech a projevující se jinak.
VKV FM dokáže přenést stereofonní signál v kvalitě HiFi, ovšem za ideálních podmínek. Předpokladem je dobrý přijímač, dobrá venkovní anténa a dobrý, dostatečně silný a kvalitní nezarušený signál. Zhoršený signál se projeví šumem, impulsním rušením nebo zkreslením. Tyto nedostatky se postupně zvětšují lineárně se zhoršováním signálu. AM rozhlas už v této době považujeme za překonanou technologii, minimálně kvůli omezení kmitočtů nad 4,5kHz. To není dáno principem, není problém vysílat třeba i 10kHz, ale tak je to prostě dohodnuto a znormováno kvůli úspoře kmitočtového rozsahu. Obdobně se v digitálu projeví i snižování datového toku.


V pokusném multiplexu Českého rozhlasu vysílaném ze Žižkova je několik pokusných stanic se sníženým datovým tokem, v tomto případě až na 24kbps. Výsledný zvuk bych přirovnal k AM rozhlasu. Na rozdíl od něj má standardní kmitočtový rozsah, ale výsledek je rozpačitý. Zvuk je zkrátka na první poslech divný a působí skutečně "syntetickým" dojmem. Podobně jako AM ale vyhoví pro přenos mluveného slova, kde stačí srozumitelnost a nic víc. Otázka také je, nakolik se na výsledku podílí slabý žižkovský signál s vysokou chybovostí.


V místním multiplexu Teleka jsou nyní všechny stanice s datovým tokem 48kbps. Firma zmiňuje i použití jakýchsi blíže nespecifikovaných pokročilejších a kvalitnějších komprimačních technologií. Pravdou je, že signál je asi lepší než býval v počátcích vysílání s 56kbps, kdy jsem pozoroval především u mluveného slova šumy a hvizdy, kmitočtově provázané se základním signálem. To už dnes není. Signál vyhovuje pro poslech na běžných přenosných přijímačích, jejich majitelé budou možná i spokojeni protože jsou možná zdůrazněné okraje spektra. Na kvalitní aparatuře je stále trochu slyšet určitá "syntetičnost" zvuku, ale dá se to poslouchat.

Na další stupeň bych postavil FM VKV. Při slabším nebo zhoršeném signálu by měl blíže k DAB a 48kbps, při skutečně kvalitním signálu je srovnatelný s DAB a tokem 96kbps, které mají stanice ČRo v žižkovském MUXu. Subjektovní čistotou zvuku možná kvalitní FM stále ještě nad DAB vítězí, ten zase "efemku" překonává necitlivostí na šumy a zkreslení způsobené horším signálem.


Co je ale zvukově skutečná špička? Satelitní signál. Kmitočtový rozsah a subjektivní čistota zvuku srovnatelná se špičkovým FM signálem, k tomu perfektní odstup od šumu a absence sebemenšího zkreslení. DAB i s tokem 96kbps je o třídu níž. Pro kvalitní domácí poslech jasná první volba.
Nevýhodou je jen omezený počet českých stanic - kromě kompletní nabídky Českého rozhlasu ještě rádia Beat, Country a Proglas. Na druhou stranu také slovenská a další zahraniční rádia ve špičkové kvalitě.
Satelitní příjem proto řadím jako nejlepší možnost pro domácí aparaturu. Zvukově je bezkonkurenční. Přijímač nepředstavuje dnes žádný problém, spíš s postupným přechodem televizního vysílání na HD je dostatečná nabídka starších přijímačů za zanedbatelné ceny. Ty pro příjem rozhlasu, který je volný, vyhovují a další příslušenství (konvertory, přepínače, multidržáky, atd) jsou i nové v řádu stokorun.
VKV FM je na tom s kvalitou zvuku jen o trošku hůř, nabídka přijímačů nových i starších je bezkonkurenční, ale pokud chceme skutečně kvalitní příjem, instalace dobré venkovní antény není o moc méně náročná a finančně nákladná než montáž satelitní paraboly.
DAB vyhoví pro běžný domácí poslech, s nižším datovým tokem spíš pro přenosné "kabelkové" přijímače. S výjimkou datového toku 96kbps bych zde nějaké "HiFi" nehledal.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 listopadka51 listopadka51 | Web | 27. prosince 2015 v 11:44 | Reagovat

Můj sen je nějaký kvalitní přístroj, ale mám jen takové staré šumítko.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama