Prosinec 2015

Starý rok 2015

31. prosince 2015 v 8:35 Politika
Aneb Sedm důvodů proč?

Začátkem tohoto roku jsem napsal článek, ve kterém jsem vyjádřil obavy z toho, co se bude letos dít. Žádný obyčejný člověk není prorokem, stačí se podívat co třeba kdysi někteří předpovídali na rok 2000. Bohužel mám ale pocit, že v jedné základní věci jsem se trefil - ve viditelném rozkladu Evropské Unie a Evropy vůbec. O samotných utečencích a podivném dění s nimi spojeném jsem toho také napsal dost a asi je načase věnovat se i něčemu jinému. Pokusím se to tedy nějak uzavřít.

Stávající stav je zoufalý. Evropa si hraje na supervelmoc, ale ve skutečnosti nemá kontrolu ani nad vlastním územím a stal se z ní průchoďák kde si courá kdo chce jak chce. Hranice má místo armády chránit jakási agentura která nefunguje a tak za odměnu dostane víc peněz a pravomocí. Pokud se situaci snaží řešit představitelé členských států, dostanou pro jistotu od nejvyššího vedení vynadáno. Evropští politici se tváří že vládnou, ale ve skutečnosti jen ucpávají beznadějné díry v trupu potápějící se lodi - nebo se už spíš jen tváří že tam nejsou. Ano, Evropa začíná připomínat Titanik hodinu před potopením. Zdánlivě se nic neděje, kapitán lodi je stále ještě kapitánem, loď se ještě drží na vodě, na horní palubě hraje muzika, jídla a pití je co hrdlo ráčí, zdánlivě žádný problém. Ale každý ví že něco je špatně - paluba je nějak stále víc nakřivo a socky v podpalubí začínají vyšilovat.....

Kardinální otázkou zatím zůstává proč se ten utečenecký příval nikdo v Evropě ani nesnaží nějak řešit. Evropští politici nám tvrdí, že je dokonce snad žádoucí a užitečný, argumentují dokonce nejrůznějšími důvody proč držet stávající stav a nic neřešit.

Důvod první - humanita, solidarita, atd. Ano, proč ne. Ale i ta má a musí mít své limity, pokud nemá dojít k vyčerpání zdrojů a zásadnímu poškození stávající společnosti. Každý ví že každá loď má určitou nosnost a máme na výběr - buď zachránit část trosečníků a vytáhnout je na palubu až do limitu nosnosti lodi, zbytek se bohužel utopí. Nebo je z moře tahat dál, přetížíme loď a nakonec se utopíme všichni. Nyní jsme už bohužel ve stavu, kdy ani nemáme kontrolu nad tím kolik trosečníků nám do lodi leze a zda nehrozí katastrofa. V tomto případě se zdá, že politici narazili především na limit stávajících politických systémů, obyvatelé EU už nejsou ochotní dál přihlížet jak jde všechno okolo nich do kelu a nakonec se obětovat pro dobro utečenců. To by ale pro evropské politiky byl problém nejmenší, protože mezitím se ukázalo že mají připravený celý soubor opatření a mechanismů, jak názory obyvatel a vůbec demokratické principy obcházet až do vítězného konce. To všechno už tady ale (ne)jednou bylo a dalším problémem je vývoj společnosti, kde politický fanatismus převážil nad zdravým rozumem. Generace dnešních čyřicátníků má ještě například reálný socialismus a pád východního bloku v paměti.

Důvod druhý - ekonomika stoupá, nemá kdo pracovat, potřebujeme pracovní sílu která zde není. Ano, ekonomika skutečně stoupla, třeba tady v našem regionu se začíná projevovat nedostatek pracovních sil. Jenže stačí zajet o sto km dál a s tou zaměstnaností to není zas tak divoké. A to platí i v celoevropském měřítku. V zemích jako je Itálie, Řecko, Portugalsko, Španělsko je stále dvacetiprocentní nezaměstnanost. A otázka je, proč se nesnaží buď přesunout nevyužitou, často skutečně vysoce kvalifikovanou pracovní sílu tam kde je potřeba v rámci EU, nebo přesunout část výrobních kapacit tam kde je velká nezaměstnanost. A také je třeba přemýšlet, jak dlouho stávající stav vydrží. Klidně se může stát, že než se utečence podaří integrovat, naučit je nějaké užitečné práci a zapojit do společnosti i pracovního procesu, přijde další krize a už pro ně práce nebude. Ale z podpory které se utečeneckému přílivu dostává od vedení spousty firem a podniků lze vyčist, že zaměstnavatelům se v poslední krizové pětiletce až příliš zalíbil jednoduchý scénář uplatňovaný vůči řadovým zaměstnancům - "budeš makat jako debil a hovno ti za to zaplatím - když se ti něco nelíbí, tak táhni, za tebe stojí deset dalších před bránou a čeká na tvoje pracovní místo". K tomu ovšem potřebují přetlak lidí, ochotných pracovat za jakýchkoli podmínek. A ten (teď a tady) není. A protože majitelům firem se moc nechce začít se k lidem chovat slušněji a víc platit, příliv potenciálních vděčných a nenáročných budoucích zaměstnanců vítají. Jenže - stávající průmysl má stále vesměs dostatek lidí na nekvalifikovanou práci, ale chybí technici, odborníci a specialisté. Otázka první, jakou kvalifikaci utečenci mají a jak bude asi užitečný u automatického stroje na výrobní lince syrský pasáček koz. Otázka druhá - kolik z těch lidí sem skutečně přišlo pracovat?. Podle toho, že většina z nich neomylně míří nikoli do zemí s nedostatkem pracovních sil, ale do zemí s největšími sociálními dávkami, bych řekl že o práci jim asi skutečně nejde.

Důvod třetí - demografická křivka. Přibývá starší populace, rodí se málo dětí, Evropa vymírá. Částečně ano, ale budou právě utečenci těmi, kdo nás zachrání, nebo budou spíš jen dalším závažím které potáhne Evropu ke dnu? Každopádně - pokud by měl reálný základ, potom by muselo dojít na řešení známá například z USA, Kanady nebo Austrálie - výběr skutečně vzdělaných, kvalifikovaných, inteligentních lidí s velkou šancí na integraci do společnosti. A ne že sem přijde každý kdo má nohy, s tím že jde do ráje kde na něj čekají štědré sociální dávky, volné byty a domy a možná i nějaké ty panny.


Důvod čtvrtý- o něm píšou spíš odpůrci utečenců. Údajně si tak evropská levice zajišťuje nové voliče. Zdánlivě to vypadá logicky, ale když do takového osmdesátimilionového Německa přijde milion utečenců a poté bude vděčně volit frau Merkel, myslím že ji to statisticky moc nepomůže. Tím spíš, že několik milionů nasraných Němců bude volit někoho úplně jiného a hlavně z jiné části politického spektra. A vypadá to, že podobný scénář funguje i v jiných částech Evropy.

Důvod pátý - totální neschopnost čelit vážnějším problémům a cokoliv reálně řešit. Bohužel (nejen) EU dnes vládne generace politiků, která vyrostla ve skleníkových podmínkách světa bez válek, politických zvratů a skutečně vážných problémů. Berou tento svět jako automatismus, který tady bude vždy, protože to tak prostě musí být a basta fidli. Po vzoru inženýrů z Černobylské atomové elektrárny si odmítají připustit, že by snad mohli udělat nějakou fatální chybu která povede k nenapravitelnému průseru. A tak volí řešení ve stylu "ono to zase nějak dopadne, hlavně aby se o tom moc nemluvilo a nikdo si toho nevšiml". Zkrátka současné dění je srovnatelné s velením hlavních inženýrů v Černobylu, kteří se snažili zachránit poškozený reaktor zvýšením průtoku chladicí vody ještě v době, kdy už z reaktorového sálu vytékal pod dveřma.

Důvod šestý a kapitální problém je ale v tom, že evropští politici asi takto neuvažují. Že jsou zaslepení vlastním politickým a světonázorovým přesvědčením, povýšeným na fanatickou víru, odmítají řešení vycházející ze zdravého rozumu a chovají se ve stylu "má víra mi něco takového nedovoluje". No potom nás chraň pánbůh (?).

Důvod sedmý - že jim možná o Evropu a její obyvatele vůbec nejde. Ano, dnes je nutné si položit paranoickou otázku, zda stávající evropští představitelé nejednají v zájmu někoho jiného v pozadí, kdo je úkoluje a platí?

Každopádně - abych to nějak uzavřel. Nápad s migrací milionů lidí z okolních zemí a kontinentů do Evropy považuji za nesmyslný a šílený. Z minulosti mě napadají vlastně jen tři "odborníci" na masové stěhování národů. Prvním byl Pánbůh, druhým Hitler a třetím Stalin. Prvního si neodvažuji soudit, nápady druhého a třetího prokazatelně skončily katastrofou. Je téměř jedno, na koho z těch tří si současná evropská reprezentace hraje. V normálních podmínkách končívají lidé s podobným přesvědčením na uzavřených odděleních psychiatrických léčeben.


P.S.
10.1.2016
Když jsem tento text smolil těsně před Silvestrem, ani já, ani nikdo jiný ještě netušil co se za chvíli stane v Kolíně nad Rýnem, Stuttgartu a dalších německých městech, dokonce i v okolních zemích. Každého asi napadne - je tohle náhoda? Náhoda by to byla, pokud by se tak stalo na jednom místě, ale pokud se něco takového stane naráz na mnoha místech, potom o náhodu určitě nejde. Buď šlo o koordinovanou akci, nebo šlo o projev muslimské mentality, zvyků a hodnotového žebříčku. To by bylo ještě horší. Dění posledních deseti dní nemá smysl komentovat, názor a představu si každý rozumný člověk jistě udělal sám. Každopádně - ukázalo v plné nahotě zvrácenost současných německých i evropských politických elit. Ochranu obyčejných slušných lidí před násilníky a lumpy nikdo neřeší, nikdo se nestará, policie je bezmocná a politici vše zametají pod koberec. Ale když se ti obyčejní slušní lidé naštvou a jdou demonstrovat, najednou jsou k dispozici okamžitě vodní děla a dva tisíce policistů kteří jim názorně vysvětlí že si dovolili moc.
V podstatě se do puntíku potvrdilo to co jsem už k tématu napsal. On už tuším kdysi pan Churchill kdysi řekl, že je možné obelhat většinu lidí po krátkou dobu. Také je možné obelhat malou část lidí dlouhodobě. Ale nikdy nikomu se nepodaří obelhat všechny lidi napořád. Zhovadilým zparchantělým europolitikům bych vzkázal následující:

Chováte se stejně, jako před pár desetiletími komunistické vlády ve východní Evropě. A jako ty komunistické vlády nakonec dopadnete. Otázka není zda se tak stane, ale pouze kdy se tak stane a za jakých okolností. Záleží jen na vás, zda váš odchod bude "sametový", nebo skončíte jako Nicolae Ceausescu.

Digitál versus analog

27. prosince 2015 v 11:36 Rádio
V rádiích se stále častěji objevuje reklama na DAB rozhlas, vychvalující "digitální kvalitu" jeho zvuku. Vzpomínající na doby "kdy rádio šumělo a lidé ručně ladili stanice". Ono to ale skutečně s tou digitální kvalitou není zas tak jednoduché.
Mnohým HiFistům a audiofilům se nelíbí ani zvuk CD a drží se stále klasického gramofonu. Nic proti tomu, rozhodně jim to neberu, na druhou stranu každý kdo někdy měl zkušenost s klasickým gramofonem zná i jeho nedostatky a problémy s jejich eliminací. Už jenom lupání a chrastění zaprášené desky a potíže spojené s udržením desky a gramofonu v absolutní čistotě. Proto jsem v roce 1992 přešel na CD a s ním jsem spokojený. K jeho zvuku nemám žádné námitky, souhlasím s dobovými recenzemi které tvrdily že jakékoli nedostatky této záznamové technologie jsou hluboko pod rozlišovací schopností lidského ucha. Rozhodně proto nejsem žádným zavilým odpůrcem digitálních technologií.
Mezi CD na jedné straně a DAB na druhé straně je ale jeden zásadní rozdíl. CD nepoužívá žádné komprimační techniky. Jenže takový signál by byl kvůli velkému datovému toku rádiem téměř nevysílatelný a tak se kvůli úspoře komprimuje. Stejné technologie se používají i například u záznamu MP3 a každý má asi vyzkoušené jak vypadá "empétrojka" s tokem například 256kpbs a jak vypadá po očesání na 56kbps.... A s DAB je to stejné. Přímé porovnání s analogovým rozhlasem je ale problematické. Oba systémy mají své problémy a slabá místa, ale na jiných místech a projevující se jinak.
VKV FM dokáže přenést stereofonní signál v kvalitě HiFi, ovšem za ideálních podmínek. Předpokladem je dobrý přijímač, dobrá venkovní anténa a dobrý, dostatečně silný a kvalitní nezarušený signál. Zhoršený signál se projeví šumem, impulsním rušením nebo zkreslením. Tyto nedostatky se postupně zvětšují lineárně se zhoršováním signálu. AM rozhlas už v této době považujeme za překonanou technologii, minimálně kvůli omezení kmitočtů nad 4,5kHz. To není dáno principem, není problém vysílat třeba i 10kHz, ale tak je to prostě dohodnuto a znormováno kvůli úspoře kmitočtového rozsahu. Obdobně se v digitálu projeví i snižování datového toku.


V pokusném multiplexu Českého rozhlasu vysílaném ze Žižkova je několik pokusných stanic se sníženým datovým tokem, v tomto případě až na 24kbps. Výsledný zvuk bych přirovnal k AM rozhlasu. Na rozdíl od něj má standardní kmitočtový rozsah, ale výsledek je rozpačitý. Zvuk je zkrátka na první poslech divný a působí skutečně "syntetickým" dojmem. Podobně jako AM ale vyhoví pro přenos mluveného slova, kde stačí srozumitelnost a nic víc. Otázka také je, nakolik se na výsledku podílí slabý žižkovský signál s vysokou chybovostí.


V místním multiplexu Teleka jsou nyní všechny stanice s datovým tokem 48kbps. Firma zmiňuje i použití jakýchsi blíže nespecifikovaných pokročilejších a kvalitnějších komprimačních technologií. Pravdou je, že signál je asi lepší než býval v počátcích vysílání s 56kbps, kdy jsem pozoroval především u mluveného slova šumy a hvizdy, kmitočtově provázané se základním signálem. To už dnes není. Signál vyhovuje pro poslech na běžných přenosných přijímačích, jejich majitelé budou možná i spokojeni protože jsou možná zdůrazněné okraje spektra. Na kvalitní aparatuře je stále trochu slyšet určitá "syntetičnost" zvuku, ale dá se to poslouchat.

Na další stupeň bych postavil FM VKV. Při slabším nebo zhoršeném signálu by měl blíže k DAB a 48kbps, při skutečně kvalitním signálu je srovnatelný s DAB a tokem 96kbps, které mají stanice ČRo v žižkovském MUXu. Subjektovní čistotou zvuku možná kvalitní FM stále ještě nad DAB vítězí, ten zase "efemku" překonává necitlivostí na šumy a zkreslení způsobené horším signálem.


Co je ale zvukově skutečná špička? Satelitní signál. Kmitočtový rozsah a subjektivní čistota zvuku srovnatelná se špičkovým FM signálem, k tomu perfektní odstup od šumu a absence sebemenšího zkreslení. DAB i s tokem 96kbps je o třídu níž. Pro kvalitní domácí poslech jasná první volba.
Nevýhodou je jen omezený počet českých stanic - kromě kompletní nabídky Českého rozhlasu ještě rádia Beat, Country a Proglas. Na druhou stranu také slovenská a další zahraniční rádia ve špičkové kvalitě.
Satelitní příjem proto řadím jako nejlepší možnost pro domácí aparaturu. Zvukově je bezkonkurenční. Přijímač nepředstavuje dnes žádný problém, spíš s postupným přechodem televizního vysílání na HD je dostatečná nabídka starších přijímačů za zanedbatelné ceny. Ty pro příjem rozhlasu, který je volný, vyhovují a další příslušenství (konvertory, přepínače, multidržáky, atd) jsou i nové v řádu stokorun.
VKV FM je na tom s kvalitou zvuku jen o trošku hůř, nabídka přijímačů nových i starších je bezkonkurenční, ale pokud chceme skutečně kvalitní příjem, instalace dobré venkovní antény není o moc méně náročná a finančně nákladná než montáž satelitní paraboly.
DAB vyhoví pro běžný domácí poslech, s nižším datovým tokem spíš pro přenosné "kabelkové" přijímače. S výjimkou datového toku 96kbps bych zde nějaké "HiFi" nehledal.