Quo vadis, satelit?

9. listopadu 2015 v 8:57 |  Rádio
Satelitní platforma Skylink má úspěšně za sebou neskutečný veletoč a na další se chystá. Jedná se samozřejmě o ten tisíckrát omílaný "servisní poplatek". Při jeho zavedení se začalo s cenou kolem 30Kč měsíčně, tedy necelé čtyři stovky ročně. Škarohlídi už tehdy prohlašovali, že se cena postupně zvýší na stovku měsíčně a zdá se, že měli pravdu.
Původně totiž satelitní platforma Skylink inzerovala bezplatný příjem základních programů. Pořízení a zaregistrování karty ale přišlo na nemalých 2000,-Kč. To se změnilo v roce 2012, kdy Skylink koupila lucemburská firma M7 společně s původně konkurenčním CSlinkem a obě sloučila, čímž prakticky získala monopol na satelitní šíření českých televizí. Vývoj byl poté následující:
2012 - 29,- měsíčně, 396,- ročně
2014 - 33,- měsíčně, 498,- ročně
2015 - 55,- měsíčně, 935,- ročně, 1485,- dvouletně
Co za tím asi stojí? Začátek byl jednoduchý. Společnost zřejmě počítala s tím, že zákazníci budou více využívat placenou nabídku, což se asi nesplnilo. A nově příchozích zákazníků platících registraci začalo ubývat, "letadlo" začalo padat k zemi. Co s tím? Prvním impulsem byla výměna starých karet Cryptoworks za modernější Irdeto. Nová karta "výměna" za původně bezplatný příjem stála 600,-Kč. K tomu si nemalá část majitelů starších přijímačů musela zaplatit nový satelitní přijímač, protože ten původní s novou kartou nespolupracoval. Dále byl zaveden servisní poplatek. A hurá - i přes vlnu nevole zákazníků to nakonec prošlo, masivní odliv se nekonal, většina lidí to nakonec s větším či menším skřípáním zubů zaplatila. Tak se po dvou letech zdražilo znovu, prozatím o trochu, opět se nic nedělo, lidi si zvykli. Hurá.
Přichází další vlna zdražování. Tentokrát masivní. Měsíční platba přes SIPO stoupla na 55,-Kč, roční v přepočtu na téměř 78,- měsíčně, dvouletá 62,- měsíčně. Každého určitě zaujme nepoměr mezi měsíční platbou přes SIPO a roční platbou předem, která je víc jak o polovinu dražší. Proč?
O tom se veřejně nemluví, ale důvod se dá tušit. Zanedlouho totiž bude zastavena distribuce signálu ve standardním SD rozlišení. Píše se předběžně o druhé polovině roku 2016. A o to jde - velká část, možná většina zákazníků zatím používá běžné SD přijímače a bude je muset vyměnit za HD přijímače. A tak existuje riziko, že mnoho z nich už si nový satelit prostě nekoupí, spokojí se s DVBT, navíc fungující zadarmo a Skylink přijde z menší či větší části o kšeft. Platební politika z toho zřejmě vychází - ten kdo si letos zaplatil servisní poplatek na rok může snadno ukončit provoz satelitního přijímače, zatímco ten kdo platí měsíčně přes SIPO nebo má zaplaceno na dva roky, s daleko větší pravděpodobností zainvestuje do nového přijímače a bude oslíčkem Skylinku dále.

Všechno zlé ale může být pro něco dobré. V brzké době se dá očekávat, že díky obměně satelitních přijímačů za HD bude všude spousta starých SD přijímačů prakticky zadarmo. A co s nimi? Můj momentální nápad je - příjem rozhlasu. K tomu není nutná žádná přístupová karta, stačí i FTA přijímač. Velkou výhodou je (na rozdíl od DAB) skutečně výborná kvalita digitálního zvuku. Nakonec - satelitní distribuce se dnes často používá i jako zdroj signálu pro FM vysílače. Základní nabídka na "české" Astře 23.5 obsahuje všechny stanice ČRo, k tomu rádia Beat a Country, stanice SRo a některé soukromé slovenské stanice. K tomu ještě i nějaká zahraniční rádia. Náklady? Jeden nevyužitý starý satelitní přijímač, stará parabola, vše zadarmo. K tomu dokoupený nový konvertor za 180,-, koaxiál a pár drobností. Možnosti jsou samozřejmě ještě větší, po doplnění paraboly o multidržák, další dva konvertory a DiSeq přepínač získáme možnost příjmu z pozic 19.2 a 13 stupňů a tím stovky rádií prakticky z celé Evropy, dále z blízkých asijských zemí a severní Afriky. Trochu oříškem se zdají britská rádia, ta jsou na pozici 28.5 východně a předběžně by měly vyžadovat větší parabolu, protože jejich signál už je pro nás poněkud mimo. To už případně budou další fáze pokusničení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama