Hobby rádia

3. září 2015 v 16:17 |  Rádio
Z našeho éteru známe dva druhy stanic. První jsou veřejnoprávní stanice Českého rozhlasu. Druhé jsou stanice soukromé, přesněji řečeno komerční, provozované především za účelem finančního zisku. V zahraničí ale existují i další, u nás neznámé, ale především na krátkých vlnách slyšitelné. Vesměs jde o stanice které provozují nadšenci, kteří mají rozhlasové vysílání jako koníček. Připraví si program podle vlastního výběru a poté se musí nějakým způsobem dostat do éteru.
Jednou takovou skupinou, která je poslední dobou stále aktivnější, jsou rádia která by se dala označit jako "hobby rádia". Pro své vysílání, většinou víkendové, si pronajímají profesionální krátkovlnné vysílače. Jejich vysílání je tak legální.


The Mighty KBC radio - Transport radio je asi nejsílnější z těchto stanic. Vysílá vždy v sobotu a neděli přes den na kmitočtu 6095kHz z vysílače Nauen výkonem 100kW. Je tak výborně slyšitelné i na nejobyčejnější krátkovlnná rádia a teleskopickou anténu. Podrobnosti jsou na adrese www.kbcradio.eu

Další tradiční stanicí je Channel292.
Vysílá společně s R. Geronimo na kmitočtu 6070kHz z vysílače Rohrbach výkonem 10kW. Internetová adresa - www.channel292.de

Dále zde máme skupinu kmitočtů, o které se dělí větší počet různých rádií. Jedná se o stanice Radio Gloria International, Radio Mi Amigo, Hamburger Lokal Radio, MV Baltic Radio, European Music Radio.
Další informace jsou na adresách www.hamburger-lokalradio.net, www.mvbalticradio.de, www.radiomiamigo.es, www.europeanmusicradio.com.
Na těchto kmitočtech také můžeme slyšet i stanice Deutsches radio 700, DP07Seewetterbericht, Radio Slovakia International, Welle 370. Kmitočty a vysílače jsou následující:
7265kHz 1kW Bremen
9485kHz 1kW Bremen
6005kHz 1kW Kall-Krekel
7310kHz 1kW Kall-Krekel
9560kHz 20kW/1kW Kall-Krekel
6140kHz 100kW Moosbrun
Rozvrh vysílání je poměrně nepravidelný a často se mění, jednodušší je proto zmíněné kmitočty prostě pravidelně sledovat. Podrobnosti o rozvrhu časů a kmitočtů se dají nalézt na zmíněných webových stránkách, nebo na této adrese: http://www.short-wave.info
Na zmíněných kmitočtech je možné slyšet i další stanice z jiných vysíllačů.
V tomto článku použil i informace z e-mailové konference Československého DX klubu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama