Ajlan a mediální obchod se smrtí

4. září 2015 v 12:12 |  Politika
Celý svět oběhl tragický osud kurdské rodiny ze Sýrie, která se až na otce utopila v moři a doslova drastická fotografie mrtvého tříletého chlapce vyplaveného na pláž. Těžko by se našel člověk, kterému by to bylo lhostejné. Bohužel - lhostejné je to zřejmě médiím v jejich honbě za výdělkem a především i politikům ve snaze ovlivnit veřejné mínění. Ve většině článků je čtenářům přímo vnucována myšlenka - my jsme ti viníci, co nechtějí v Evropě tyto ubohé uprchlíky před válkou. Když na ně budeme hodní a budeme je hromadně přijímat, nebudeme se už muset dívat na vyplavené dětské mrtvolky.
Nechci nikomu vnucovat nějaký jednoznačný názor na celý problém. Pokud si ale pročtete více informačních zdrojů, zjistíte následující fakta:
1)Rodina pocházela ze syrského města Kobáni. Zde proběhly těžké boje mezi kurdskými milicemi a ISIL. V této chvíli jsou ale muslimští fanatici z města vyhnáni.
2)Rodina žila momentálně v Turecku, někde se píše o uprchlickém táboře, jinde o pronajatém bytě. V každém případě ale rodině nehrozilo žádné bezprostřední nebezpečí.
3)Rodina pravděpodobně ani netrpěla hmotnou nouzí - sestra muže žije dlouhá léta v Kanadě a rodinu finančně podporovala.
4)Rodina žádala o azyl v Kanadě, tato žádost byla kanadskými úřady zamítnuta jeko neodůvodněná.
5)Přesto všechno se pan Kurdí rozhodl zaplatit v přepočtu sto tisíc korun pašerákům, nechal naložit rodinu i sebe do malého nafukovacího člunu a po rozbouřeném moři vyplul do ráje jménem Evropa. No, nějak se to zvrtlo a názor ať si na to udělá každý sám.

A pokud jde o to přijímání a nepřijímání uprchlíků. Jak se píše na mnoha místech jinde - když se pokusíte přijet třeba do USA s tím, že ve vaší domovské zemi se vám žije špatně a chcete žít v Americe, první imigrační úředník vás otočí čelem vzad a prvním letadlem pošle zpátky odkud jste přišli. Když ilegálně překročíte hranice většiny demokratických zemí, pravděpodobně budete zatčeni, důkladně prověřováni zda nejste špioni nebo teroristé a pravděpodobně budete potrestáni. Když překročíte ilegálně hranice totalitních zemí, pravděpodobně už o vás nikdo nikdy neuslyší. Když ilegálně překročíte hranice EU, dostanete ubytování zdarma, stravu zdarma, k tomu kapesné a sociální zabezpečení. No bodejť by se sem potom nehrnuli horem dolem.

Dodatek: Myslím že víc než trefně se k této kauze hodí pár citátů o propagandě:
-Propaganda je záměrné ovlivňování a řízení myšlení a postojů k zamýšlenému cíli, která se uskutečňuje úpravou formulací i faktů, využitím psychických automatismů v myšlení i emocionálních vlivů, které umožňují přijetí idejí i postojů bez rozumové kontroly.
-Chcete-li co nejrychleji vytvořit v lidu obecné přesvědčení o nutnosti nějakého postupu, musí být (propaganda) vypočítána spíše na city a nesmí připustit aby se jejím obsahem lidé zabývali rozumově. V masové propagandě bývají nejúčinnější jednoduchá tvrzení, prostá argumentů.
Hemelík, Marek: De Propagando
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama