Duben 2015

Hon na lištičky

8. dubna 2015 v 8:03 Rádio
Nejde samozřejmě o živá mláďata lišky, ale o zajímavý projekt na amatérských pásmech. Pro mladší bude možná nutné delší vysvětlení.
Existuje sportovní disciplína zvaná "orientační běh", kdy závodník nejen musí co nejrychleji doběhnout do cíle, ale ještě si musí nějak poradit s mapou a kompasem, aby dodržel trasu a našel kontrolní body. A dříve také existovala disciplína (nebo možná ještě existuje?) "rádiový orientační běh", kde závodník ani nevěděl kde ty kontrolní body vlastně jsou. Na kontrolních bodech byly ale slabé vysílače, většinou i docela slušně zamaskované, které si závodník vybavený zaměřovacím přijímačem musel najít. Lidově se tomu celému říkalo "hon na lišku". Sám jsem kdysi všechny učitele tělocviku svými sportovními výkony doháněl téměř k šílenství, tak jsem se podobným kratochvílím nevěnoval.
Nyní jde právě o ty slabé vysílače. OK1IF dostal nápad za všechny prachy - použít slaboučký vysílač o výkonu 1miliwatt a sledovat jeho slyšitelnost při soumraku a rozednění, kde se pro šíření na nižších amatérských pásmech projeví docela zajímavé podmínky. Postupně se k němu přidalo i několik dalších zájemců. Podrobnosti jsou na webu OK1IF : http://ok1if.c-a-v.com/Pellmell11/MIBmajaky,vsekolem.html
Výsledek? Slyším především lištičku OK1MKX/B. Ta je slyšitelná pravidelně, denně. Skoro mám podezření, že má víc jak ten miliwatt. Nebo má ze všech nejúčinnější anténu. Ostatní zmíněné lištičky, tedy OK1IF/B a OK1PYA/B jsem neslyšel.
Dále na kmitočtu kolem 3579kHz vysílá švédský maják SM6AAL. Ten má sice "brutální" výkon 1W, ale protože jeho signál putuje přece jen pár tisíc km, výsledek je podobný.