Leden 2015

Nový rok 2015

8. ledna 2015 v 10:34 Politika
Máme tady nový rok, ale nijak nadšený z toho nejsem. Říká se, že historie se opakuje. Zdá se mi, že to opakování začíná být až nějak moc okaté.
Stačí se podívat na tzv. Blízký Východ a severní Afriku. Donedávna tam ve spoustě zemí vládli místní diktátoři. Irák, Libye, Sýrie, Egypt.... Asi tam skutečně nebyla "demokracie" podle severoatlantických parametrů, na druhou stranu tam ale byl relativní klid a pořádek. Až jednou přišly revoluce, až příliš nápadně podporované Západem. Davy v ulicích, boj o moc, pád stávajících režimů. Ale kdo nakonec vyhrál? Nebyly to ani náhodou demokratické síly, bezkonkurenčními vítězi jsou islámští náboženští fanatici. Jsou tvrdí, jsou nekompromisní, jsou odvážní, dokonale organizovaní, nepřipomíná to až nápadně něco?
Rok 1929 - ekonomický krach a začátek světové krize.
Rok 1933 - nástup Hitlera a německého fašismu k moci.
Rok 1936 - občanská válka ve Španělsku
Rok 1937 - obsazení Rakouska Německem
Rok1938 - obsazení části Československa.
Rok 1939 - likvidace a obsazení zbytku Československa
Rok 1940 - válka v plném proudu....
O to zajímavější je co se děje dnes.
Rok 2009 - začátek světové ekonomické krize.
Rok 2013 - nástup fanatických islamistů k moci.
Rok 2014 - vznik ISIL, občanská válka na Ukrajině
A co dál?
Některé věci spolu zdánlivě nesouvisí, ale při hlubším zamyšlení se souvislosti najdou. Jen se o nich moc nemluví. Celá Evropa se bojí ISIL, televizemi i internetem kolují videa z brutálních poprav západních zajatců. Občas k tomu nějaký ten atentát. Mediální masáž, nápadně připomínající doby studené války, kdy propaganda z obou stran ukazovala, jak je to na té "špatné" straně hrozné. Občas se ale objeví nečekané věci, například že tito fanatici bojují převážně americkými zbraněmi, nebo třeba fotka, na které americký senátor někdy začátkem roku 2013 přátelsky debatuje s dnešními předáky ISIL. A asi není vůbec náhodou, že islámští fanatici se objeví vždy tam, kde krátce předtím USA vydatně přispěly ke svržení "nepřátelského" místního vládce. A o tom, že "revoluce na Ukrajině" je víceméně zákulisním soubojem USA a Ruska už alespoň průměrně inteligentní lidé nepochybují. Jaké a čí zájmy jsou v pozadí všeho toho dění, o tom kolují nejrůznější a nejfantastičtější teorie.
Ani Hitler a jeho fašistický režim se kdysi nedostal k moci jen tak, z ničeho nic. Měl za sebou podporu bohatých průmyslníků a části světových elit, kterým se jeho názory a snahy hodily do jejich kšeftů a politických zájmů. O tu podporu přišel až ve chvíli, kdy přestal být užitečným idiotem a začal být nebezpečný až moc.
Západní civilizace se stále více potápí do těžko řešitelných problémů a je docela dobře možné že nejjednodušším řešením bude - další světová válka. Samozřejmě řešení výhodné pro pár vyvolených, kteří si na válečné vřavě a následujícím čtvrtstoletí obnovy namastí kapsy, nikoli pro stovky milionů obyčejných lidí. Pokud bude dění dále pokračovat podle toho osmdesát let starého "jízdního řádu", máme se ještě na co těšit......
Proti dřívějšku je zde jen jeden zásadní rozdíl. Před osmdesáti lety byly USA supervelmoc, která ve světovém měřítku neměla absolutně žádnou konkurenci a neprohrála žádnou válku. Od té doby se ale mnohé změnilo. Těžiště světové ekonomiky se stále více přesouvá do Asie, Spojené státy se pomalu stávají čarodějem druhé kategorie a marně vzpomínám, kdy se jim naposledy podařilo něco vyhrát. Kdysi vyspělá Evropa se stala chudnoucím upadajícím územím, utápějícím se ve vlastních, vesměs uměle vytvořených problémech, která se už jen stěží dokáže alespoň uživit. Jinak jsme všichni závislí na hadrovodu a šmejdovodu z Asie. Záleží jen na tom, kdy světovládcům dojde, že vstoupit podruhé do stejné řeky se už nemusí podařit.