Prosinec 2014

Střední vlny - druhá míza, nebo....?

26. prosince 2014 v 16:38 Rádio
Středovlnné pásmo v globálu prochází útlumem a jeho význam klesá, a to i v zemích s velkou tradicí a daleko větší sledovaností, jako je třeba USA. Ve většině zemí díky jeho vlastnostem a horší zvukové kvalitě je využíváto pro stanice typu "talk", s převahou mluveného slova. Podobný trend byl až do nedávné doby vidět i u nás. Asi největšího rozšíření středovlnné vysílání dosáhlo v první polovině devadesátých let. Kromě "páteřní sítě" velkých výkonných vysílačů o stovkách kW byly v každém kraji ještě malé vysílače o výkonu jednotek až desítek kW. Vysílačů bylo celkem několik desítek, ale na druhou stranu všechny sloužily prakticky jen pro přenos čtyř okruhů. Především Prahy I, později ČRo2, potom vysílání z tehdejších krajských studií a nakonec ještě vykrývače Hvězdy, později stanice Československo, po rozpadu ČSFR Radiožurnálu. K tomu ještě můžeme připočítat krátce po "sametu" zrušený Interprogram, pokrývající silným vysílačem z Mělníku většinu Evropy a nějakou tu kuriozitu, jako byl vysílač na velvyslanectví SSSR v Praze, vysílající celostátní okruh sovětského rozhlasu, jehož dosah ale byl omezen prakticky jen na část Prahy. Až do rozvoje soukromých stanic na VKV tak bylo možné na obyčejném rádiu se středními a dlouhými vlnami slyšet s výjimkou okruhu Vltava to samé jako na VKV.
Doba se ale změnila a před zhruba dvaceti lety se střední vlny začaly omezovat. Nejdříve to odnesly malovýkonové vykrývače v okrajových částech republiky. Silnější vysílače si prakticky ponechal Český rozhlas jen pro okruh ČRo2 - Praha, zbytek vysílačů přešel do soukromé sítě Rádia Echo. To po asi roce finančně vykrvácelo a vysílače převzal nově vzniklý okruh ČRo6 - bývalá Svobodná Evropa. Provoz středovnné vysílací sítě byl ale natolik nákladný, že i takový moloch jako je Český rozhlas musel začít šetřit. Nejdříve tedy padly zbylé "lokálky" od ČRo6 a krajského vysílání, zde v okolí např. Broumov nebo Hradec Králové . Později i méně důležité větší vysílače, například Litovel nebo Mělník. Nakonec byl provoz celé středovlnné sítě bývalé Svobodné Evropy ukončen a vysílače i s anténami a příslušenstvím zlikvidovány i na velkých středovlnných střediscích.
V provozu tak zůstal jen zbytek středovlnných vysílačů, zajišťující alespoň nějaké vysílání jednoho okruhu ČRo v češtině, k tomu jeden dlohovlnný vysílač Radiožurnálu a jeden soukromý vysílač Country rádia . Situace ale byla stále lepší něž třeba na Slovensku, kde zůstaly v provozu jen dva slabé vysílače. Trend se zdál jasný - čekání na definitivní konec.
Nedávno ale přišla nečekaná změna. Rádio Dechovka rozjelo vlastní středovlnný vysílač, provizorium bylo později nahrazeno definitivním vysílačem o výkonu 10kW severovýchodně od Prahy, který navíc díky šťastně zvolenému kmitočtu a vydařenému anténnímu systému pokrývá dobrým signálem většinu Čech. Podobně si vede i druhý vysílač v Dobrochově u Brna na stejném kmitočtu a v plánu jsou i další vysílače. K tomu se přidalo i rádio Český Impuls, vysílající stejným výkonem a ze stejného vysílače poblíž Prahy. A tak to máme komplet:

 • 639kHz - vysílací síť ČRo2 - Dvojka a ČRo+
 • 954kHz - ČRo Dvojka a +
 • 981kHz - R. Český Impuls
 • 1062kHz - Country Rádio
 • 1233kHz vysílací síť R. Dechovka
 • 1332kHz opět ČRo Dvojka a +
Hlavně ve středních Čechách tak mají posluchači na výběr jako za starých časů - ze čtyř stanic, k tomu pátý Radiožurnál na DV. Pravda, není to jako před dvaceti lety, po setmění se Český Impuls ve vzdálenějších místech tluče se zahraničními stanicemi a Country r. je na tom ještě hůř.
Hlavní otázka je, jak to dlouho vydrží. Je jasné že vysílače budou existovat maximálně do zániku analogového vysílání za zhruba deset let. Můžeme spekulovat nad tím, jestli kolem roku 2025 k tomu skutečně dojde, stejně jako jestli soukromým stanicím nedojdou daleko dřív peníze na provoz. Ono ne nadarmo se říkává, že dědeček měl nejvíc plánů týden před smrtí......

Sobotní ráno na 60 metrech

22. prosince 2014 v 8:00 Rádio
V sobotu nad ránem jsem se vzbudil jako předtím při vstávání na ranní a tak, než jsem znovu usnul, mi to nedalo a proladil jsem 60m pásmo. Moc tam toho nezbývá, ale tentokrát bylo po 0300UTC docela plno:

 • 5110kHz WBCQ The Planet USA
 • 5085kHz WWTW The Overcomer ministry
 • 5040kHz R. Habana, Cuba
 • 5025kHz R. Rebelde, Cuba
 • 5015kHz RMI The Overcomer ministry
 • 4996.5kHz ruská časovka
 • 4930kHz VOA Botswana?
 • 4885kHz R. Clube de Para, Belem, Brazílie
 • 4875kHz R. Difusora Rorama, Brazílie
 • 4840kHz WWCR Nashville, USA
Americké misionářské stanice asi nikoho moc nezaujmou, stejně jako VOA. Kubánské stanice jsou na kmitočtu stálicemi, hrají celou druhou polovinu noci až do rozednění. Zajímavé jsou ty brazilské. R. Difusora Rorama je slabší a v neděli kolem sedmé SEČ už po něm není stopy. Zato R. Clube de Para na 4885kHz hraje výborně až do rozednění.
P.S. To platilo pro sobotu. V neděli už na 4875kHz už nebylo téměř nic slyšet, na 4885kHz stále slušný signál. V pondělí a úterý už i R. Clube de Para šlo bídně.

Pussy Rijot podruhé aneb pohádka naruby

22. prosince 2014 v 7:37 Politika
Před dvěma lety jsem se zde zmínil o ruské skupině Pussy Rijot. Případ dospěl nedávno na české poměry k nečekanému pokračování.
Nechci brát této skupince ruských slečen a paní právo na protest. Ale pokud protestuji proti něčemu, je nutné protest směrovat proti tomu, co mi vadí. A před dvěma lety přinejmenším poněkud střelili vedle. Zmíněnému olomouckému řidiče se to podařilo dokonale - naštvali ho politici, tak se pomstil na jejich plakátech, za což byl "po zásluze" potrestán. Jak celý případ vlastně skončil, už ani nevím, o tom se už mlčí. Zato mediální výplach okolo Pussy Rijot letos na podzim dosáhl vrcholu. Takového, až to nerozdejchal dokonce ani pan prezident Zeman. A tak se do toho vložil sám - sice svým typickým vidláckým a obhroublým přístupem, ale jinak musím tentokrát uznat že má naprostou pravdu.
Jistě si vzpomenete na pohádku "Císařovy nové šaty". Situace kolem Pussy Rijot dospěla do stejné absurdity, název této skupinky se ozýval z rádia alespoň patnáckrát denně. Až do chvíle, kdy do jednoho z těch v tomto směru nejaktivnějších rádií pan prezident parkrát prohlásil cosi o kundě a především nahlas řekl to o čem se předtím raději nepřemýšlelo - že Pussy Rijot vlastně doslovně přeloženo neznamená nic jiného než Kundy Řvou. A vypukl poprask, který tady dlouho nebyl Smějící se. Miloši, tentokrát boduješ!