Víkendové FM podmínky

7. října 2014 v 18:13 |  Rádio
O předminulém víkendu okolo 28. září se objevily zlepšené příjmové podmínky na VHF pásmech. Především potom v rozhlasovém FM pásmu kolegové z CSDXC avizovali až neuvěřitelné úlovky z jižních a východních směrů. Neměl jsem sice čas se poslechu věnovat podrobně, ale alespoň jsem občas proladil "komunikační" FM přijímač s anténou otočenou na Rakousko. A ono bylo skutečně co poslouchat. Podmínky totiž připomínaly bájné doby před třiceti lety, kdy bylo CCIR pásmo prázdné a bylo možné denně poslouchat Rakousko a NSR.
Zajímavý je především kmitočet 99.9MHz, kde vysílá Osterreich 3 z Kahlenbergu nedaleko Vídně. Tento kmitočet ještě nějakou šťastnou náhodou zůstal nezaprasený nejrůznějšími "překrývači" a tak na něm jde Rakousko prakticky denně, byť v kvalitě odpovídající dálkovému příjmu. Tentokrát šel v kvalitě místního vysílače a byly slyšitelné prakticky všechny kmitočty z Kahlenbergu, dokonce i O2 - N na 97.9, který musel přehlušit téměř místní Proglas vysílající 20kW z Ještědu. Neslyšel jsem vlastně jen O2-B na 94,7MHz, kde je pár km vzdálené Hitradio Magic z Litičáku a to nezachrání ani "plechové nebe".
Něco málo se objevilo také z Jauerlingu, především kmitočty 89,4MHz - O3, 91,5MHz -O2N, 97,0 - O1. Zdá se, že Kahlenberg v síle signálů zpravidla vítězí, přitom podle vzpomínek pamětníků kteří se kdysi příjmu "západního" rozhlasu věnovali býval tehdy lepší právě Jauerling.
O Slovensko jsem tentokrát nezakopl, přitom za podobných podmínek zde bývají vysílače z Kamzíku nad Bratislavou běžné. Ale možná jsem jen málo a špatně lovil... :-)
Nezbytnou podmínkou pro takový poslech je především dobrá anténa natočená tím správným směrem - v mém případě starší Supersonic. Nemusí být ani příliš vysoko, vhodná je klasická horizontální polarizace. Ovšem klasický FM tuner moc nepomůže, nutný je nějaký lepší stroj s přepínáním šířky pásma Wide/Narrow, zde samozřejmě přepnutý na úzké pásmo. Já používám speciálně upravený FM přijímač se "superúzkými" filtry 110kHz, 80kHz a 53kHz.
Zlepšené poslechové podmínky vydržely až do úterý, poté zmizely a ve středu už po nich nebylo ani stopy.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama