Říjen 2014

Výročí jednoho projevu

8. října 2014 v 17:34 Politika
V roce 1941 nastoupil do funkce zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě Reinhard Heydrich. Začátkem října 1941 měl při této příležitosti projev, jehož obsah byl natolik zásadní, že by neměl být zapomenut. Protože je poměrně dlouhý, asi nemá smysl sem vkládat celý text, který je na následujícím odkazu:
http://www.neaktuality.cz/domaci/reinhard-heydrich-cechy-a-morava-musi-byt-jednou-definitivne-osidleny-nemci/
Asi není třeba připomínat, že následovalo jedno z nejtěžších a nejdramatičtějších období, které tato země v novodobé historii zažila. Takže až nám někdo, například jistá paní ministryně, začne tvrdit že za protektorátu tady nebylo zase až tak zle......

Víkendové FM podmínky

7. října 2014 v 18:13 Rádio
O předminulém víkendu okolo 28. září se objevily zlepšené příjmové podmínky na VHF pásmech. Především potom v rozhlasovém FM pásmu kolegové z CSDXC avizovali až neuvěřitelné úlovky z jižních a východních směrů. Neměl jsem sice čas se poslechu věnovat podrobně, ale alespoň jsem občas proladil "komunikační" FM přijímač s anténou otočenou na Rakousko. A ono bylo skutečně co poslouchat. Podmínky totiž připomínaly bájné doby před třiceti lety, kdy bylo CCIR pásmo prázdné a bylo možné denně poslouchat Rakousko a NSR.
Zajímavý je především kmitočet 99.9MHz, kde vysílá Osterreich 3 z Kahlenbergu nedaleko Vídně. Tento kmitočet ještě nějakou šťastnou náhodou zůstal nezaprasený nejrůznějšími "překrývači" a tak na něm jde Rakousko prakticky denně, byť v kvalitě odpovídající dálkovému příjmu. Tentokrát šel v kvalitě místního vysílače a byly slyšitelné prakticky všechny kmitočty z Kahlenbergu, dokonce i O2 - N na 97.9, který musel přehlušit téměř místní Proglas vysílající 20kW z Ještědu. Neslyšel jsem vlastně jen O2-B na 94,7MHz, kde je pár km vzdálené Hitradio Magic z Litičáku a to nezachrání ani "plechové nebe".
Něco málo se objevilo také z Jauerlingu, především kmitočty 89,4MHz - O3, 91,5MHz -O2N, 97,0 - O1. Zdá se, že Kahlenberg v síle signálů zpravidla vítězí, přitom podle vzpomínek pamětníků kteří se kdysi příjmu "západního" rozhlasu věnovali býval tehdy lepší právě Jauerling.
O Slovensko jsem tentokrát nezakopl, přitom za podobných podmínek zde bývají vysílače z Kamzíku nad Bratislavou běžné. Ale možná jsem jen málo a špatně lovil... :-)
Nezbytnou podmínkou pro takový poslech je především dobrá anténa natočená tím správným směrem - v mém případě starší Supersonic. Nemusí být ani příliš vysoko, vhodná je klasická horizontální polarizace. Ovšem klasický FM tuner moc nepomůže, nutný je nějaký lepší stroj s přepínáním šířky pásma Wide/Narrow, zde samozřejmě přepnutý na úzké pásmo. Já používám speciálně upravený FM přijímač se "superúzkými" filtry 110kHz, 80kHz a 53kHz.
Zlepšené poslechové podmínky vydržely až do úterý, poté zmizely a ve středu už po nich nebylo ani stopy.