Pravda a sudetští Němci

26. března 2014 v 21:12 |  Politika
Jedno staré přísloví říká, že kdo mlčí, souhlasí. Proto existují slova, na které nelze nereagovat. Jsou to například i slova paní ministryně Válkové a následně i článek na tomto blogu:
http://nazory.aktualne.cz/co-rekla-valkova-tak-hrozneho-ze-ji-myji-hlavvu-pravdu/r~27964494b4cf11e3a81d002590604f2e/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_campaign=B&utm_term=position-18
V posledních letech se stal módou podlézavý přístup k sudetoněmecké otázce, kdy je moderní plivat na všechno české a Němcům se pokorně omlouvat. Osobně tento přístup nehodlám sdílet a lidi kteří se tak chovají, považuji za vlastizrádce.
Na jednu stranu není problém navštívit například i zde, v Orlických horách, pozůstatky sudetských osad, které po válce byly vysídleny. Ze kterých nezůstalo buď vůbec nic nebo jen několik chalup. Jednou z nich je například osada Kamenec (Rassdorf) mezi Zdobnicí a Luisiným údolím. A každého napadne, zda se tito lidé skutečně natolik provinili, že museli odejít ze svých domovů, často v místech kde nikdo jiný ani nechtěl žít a navíc jejich odchod provázely dramatické okolnosti a nesmyslná msta. Ano, i v tom případě se někdy dělo bezpráví a je v pořádku, když se to připomene. Ovšem samotný poválečný odsun sudetských Němců byl důsledkem, který měl jednoznačnou příčinu.
Příčinu, na kterou se dnes často a ochotně zapomíná, protože se prosudetským usmiřovačům nehodí do krámu. Tou příčinou byla masová podpora nacistického Německa ze strany sudetských Němců, aktivní snaha o rozbití demokratické Československé republiky, ozbrojené útoky bojůvek Freikorpsu na české úřady, policii, četnictvo a obyvatelstvo. A především potom bezprecedentní zločin v podobě odtržení jedné třetiny československého území, jeho přičlenění k Německu a vyhnání stovek tisíc etnických Čechů.
Dále se často zapomíná, že téměř všichni sudetští Němci po ukončení druhé světové války nebyli občany Československé republiky. Proč? Protože po odtržení Sudet se vzdali československého občanství a stali se občany Říše. Právně je tedy celá věc naprosto jasná - po válce byli občany nepřátelského poraženého státu a jejich majetek na území ČSR byl zabaven na úhradu válečných škod.
Osud se jim za tuto hloupost "odměnil" víc než tvrdě - většinu mužů Hitler poslal chcípnout na východní frontu a zbytek sudetoněmeckého obyvatelstva musel po válce snášet mstu a bezpráví ze strany českých "naposledníchvílitaky odbojářů". To je vše bohužel pravda.
Byl bych nerad, aby to vypadalo jako podněcování nenávisti k jednomu národu nebo etnické skupině. Je jasné a já to uznávám, že osud sudetských Němců byl více než krutý. Ale, bohužel, oni sami udělali ze Sudet sud střelného prachu a potom zkoušeli škrtat sirčičkama. A hlavně - zatímco z české strany za poslední čtvrtstoletí odešlo už několik omluv a sypání popelu na hlavu za odsun se stalo téměř normou, omluvu ze strany sudetských Němců jsem ještě neslyšel ani jednu.
A o to právě jde - zatíco třeba v sousedním Polsku, které dnes leží na velké části historického německého území, má jakákoliv zmínka o nějakém "protiněmeckém bezpráví" za následek okamžitou a tvrdou reakci, my se stále jen omlouváme, omlouváme a omlouváme. Místo reciproční omluvy ale z německé strany přichází jen stále tvrdší nacionalismus. Každý projev dobré vůle je vykládán jako slabost a následují ještě tvrdší útoky a požadavky. A tudy vážně cesta k usmíření nevede.
Bohužel, dnes žijeme v době, kdy regály knihkupectví přetékají literaturou o hrdinných vojácích Wehrmachtu, statečných příslušnících waffen SS a na dokumenty o Hitlerovi se můžete dívat několikrát denně v televizi. Sjezdy sudetoněmeckých krajanských spolků se dostávají do hlavních televizních zpráv.
O českých odbojářích, kterých mimochodem nebylo zase tak zanedbatelně málo, se nedozvíte téměř nic. Výročí Mnichovské dohody, vzniku protektorátu nebo významnějších odbojových akcí se téměř nepřipomínají.
Možná není náhodou, že se tak děje v době, kdy umírají poslední lidé, kteří druhou světovou válku zažili osobně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama