Dlouhá vlna potřetí a naposled

23. března 2014 v 18:32 |  Rádio
Dlouhovlnný vysílač Toplná na 270 kHz i v březnu stále pracuje, k jeho vypnutí nakonec nedošlo. Ale jedna zásadní změna bude - snížení výkonu z 650kW na 50kW. Možná že už přišla, z různých zdrojů se mluví o zhoršení příjmu ve vzdálenějších oblastech. Jaký to bude mít následek? Snížení síly signálu přibližně o dva stupně S, a odhaduji že zhoršení poslechu o jeden stupeň R. Tedy tam, kde šla Topolná výborně ale bez rezervy, teď bude lehce šumět a tam kde byl příjem na hranici poslouchatelnosti, spadne pod ni. V okrajových částech bývalého Československa, v západních a jižních Čechách a na východním Slovensku bude nutné kvalitní rádio s dobrou feritkou (namátkou třeba staré Seleny nebo VEFy) nebo dobrá venkovní anténa. V zahraničí se už posluchači bez dobré antény neobejdou. Mluvilo se i o tom, že dlouhovlnný vysílač poslouchají často řidiči kamionů na cestách po zahraničí, ti už asi budou mít smůlu.
Výsledek je asi jako z pohádky o chytré horákyni. Zdá se, že reakce veřejnosti na zprávy o vypnutí Topolné vedení ČRo trochu zaskočila - stále ještě dlouhou vlnu poslouchá víc lidí než se předpokládalo. A tak je třeba je to odnaučit. Proto dlouhá vlna zatím zůstává, ale náklady na provoz jsou sraženy na minimum a nejvíc postiženi budou ti co ji potřebovali nejvíc - posluchači na cestách v zahraničí. Ostatní se raději přeladí na FM nebo na internetový stream. A za dalších několik let, až se Topolná vypne definitivně, už nikdo protestovat nebude.....
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Yohan Yohan | 14. dubna 2015 v 20:16 | Reagovat

Je to přesně tak, když nám vládli komunisté, byl DV vysílač slyšet na rovníku v Africe, po buržoazní kontrarevoluci nám vládli humanisté a výkon šel na polovic, teď už si nevládneme, vládnou nám globalisté a jenom ONI nejlépe vědí co je pro nás dobré a co si máme a můžeme myslet a co nám k poslechu stačí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama