Únor 2014

Dlouhá vlna nakonec nekončí?

15. února 2014 v 22:34 Rádio
Od prvních zpráv zvěstujících konec dlouhovlnného vysílače Topolná uteklo necelých čtvrt roku. Je pravda, že v prvním komentáři jsem si nebral servítky a ulevil si z naštvání a znechucení nad nesmyslnou likvidací unikátního a těžko nahraditelného zařízení.
Důvody pro zachování Topolné byly podrobně probrány, mimo jiné už i před deseti lety kdy se o jejím zrušení uvažovalo poprvé. Od té doby přibyl ještě další, tím bylo zrušení krátkovlnného vysílání do zahraničí. To skutečně z velké části dokáže nahradit i internetový stream nebo satelitní vysílání, pro většinu uživatelů i jednodušeji a snadněji než poslech na krátkovlnném rádiu. Ne vždy je ale internet zrovna po ruce, alespoň pro Evropu a blízké okolí tak představuje dlouhovlnný vysílač Topolná spolehlivou alternativu. A veřejnoprávní rozhlas má podle mého mínění právě proto pravidelný příjem z koncesionářských poplatků, aby z nich mohl provozovat i aktivity, které nejsou třeba zrovna ekonomickým trhákem.
Dnes bohužel máme dobu, kdy se téměř všude razí heslo "vůbec tomu nerozumím, ale to nevadí, hlavně že jsem dobrý manager". A rozhodnutí o ukončení dlouhovlnného vysílání mi přišlo jako právě takové "manažerské". Proto jsem ho také patřičně peprně okomentoval.
V posledních dnech ale přišla překvapivá zpráva - konec se nekoná, dlouhovlnné vysílání s velkou pravděpodobností nakonec zůstane. Co bylo důvodem této změny názoru je ve hvězdách, pravděpodobně negativní ohlas posluchačů, zmiňováni byli například řidiči kamionů. V každém případě však musím uznat, že pan generální ředitel Duhan má alespoň minimálně jednu dobrou vlastnost - že netrvá slepě za každou cenu na svém předchozím rozhodnutí, ale že dokáže i vyslechnout nesouhlasné argumenty a uznat, že nemuselo být správné.
Jak vše dopadne, uvidíme prvního března.....