Žárovky

22. prosince 2013 v 23:29 |  Rádio
Trochu jsem si zjišťoval svítivost žárovek a zářivek. Zde je výsledek:

Klasické žárovky
-40W 415lm
-60W 700lm
-100W 1340lm
-150W 2160lm
-200W 2990lm
-300W 5030lm

Trubicové halogeny
starší provedení
-150W 2400lm
-300W 5300lm
novější "eko"
-120W 2250lm
-230W 5000lm

Klasické trubicové zářivky
starší 8W 400lm
krátká 18W 1150lm
klasická 36W 2800lm
dlouhá 58W 4600lm

A co z toho? Energetická úspora tzv. halogenových žárovek pro 230V je zanedbatelná, především u starších provedení je svítivost prakticky stejná jako u stejně silné obyčejné "edisonky". Novejší "eko" provedení má snížený příkon při nepatrně menší svítivosti, pravděpodobně aby se i halogenky vešly do nižší energetické třídy. Otázka je, co to provede s životností takové žárovky. Zajímavé je, že halogenové autožárovky mají svítivost cca dvojnásobnou proti obyčejným autožárovkám, ovšem při životnosti maximálně několika set hodin.

Životnost žárovek je vůbec zajímavá otázka, občas kolují legendy o žárovkách s téměř nekonečnou životností. Pravdou je, že vše souvisí s napájecím napětím. Mírné zvýšení napětí má za následek výrazné zvýšení svítivosti, ovšem za cenu ještě výraznějšího snížení životnosti. Nejvíc je to znát u autožárovek, kde různé "drtiče tmy" se svítivostí o 20 - 30% vyšší mají logicky kvůli víc nažhavenému vláknu citelně menší životnost. Naopak se dříve vyráběly i klasické 230V žárovky v provedení s dlouhou životností, které vydržely 5000 hodin místo běžné tisícovky. Ovšem za cenu světelného toku odpovídajícímu žárovce o stupeň slabší. Také pokud je žárovka výrazně podžhavena, například při spojení dvou žárovek do série nebo při snížení příkonu diodou, její životnost je mnohonásobkem běžné životnosti, ovšem za cenu zlomku původní svítivosti.

U zářivek se dá počítat s příkonem cca 5x menším pro stejnou svítivost. Tendencí je nahrazování žárovek úspornými zářivkami se stejnou paticí, ale podle mého názoru je výsledek kvůli prostorovým možnostem horší než u klasické trubicové zářivky. Ty se mi zdají i příjemnější na práci, protože nejsou bodovým zdrojem světla a nevrhají ostré stíny. Trubicová zářivka má ovšem dvě zásadní nevýhody - 100Hz blikání a design, kvůli kterému si ji těžko někdo dá do obytných místností.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Miloslav Ponkrác Miloslav Ponkrác | 30. října 2016 v 9:19 | Reagovat

Snad se nebudete zlobit, ale měříte lumeny, a nevíte nejspíše co to lumen je a co vlastně vyjadřuje.

Snad vám pomůže, když vám napíši, že lumen je taková poloumělá jednotka, která závisí nejen na výkonu vyzářeného světla, ale také na vlnových délkách, tedy spektru.

Může se vám tedy stát - a také se vám stalo - že různé světelné zdroje, s různým spektrem (jako třeba žárovka běžná a halogenová) a ... (doplňte si sám).

Základem měření je vědět, co měřím a co daná měřená veličina a měřená jednotka představuje po fyzikální stránce.

2 ZdenekZ ZdenekZ | E-mail | 17. ledna 2017 v 19:02 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na jirka-kaplan.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

3 ZdenekR ZdenekR | E-mail | Web | 29. dubna 2017 v 13:49 | Reagovat

Velmi pěkný blog, těším se na nová pracovní místa

4 jirka-kaplan jirka-kaplan | 19. července 2018 v 13:43 | Reagovat

[1]: K názoru bych dodal to, že jsem svítivost neměřil. Jednoduše vycházím z údajů o svítivosti uvedených výrobcem  na obalu světelného zdroje. O rozdílu ve světelném spektru jsem nepřemýšlel, je jasné že klasická žárovka má vrchol ve žlutočervené části spektra, zatímco se zářivkami a případně LED zdroji světla je možné různě kouzlit.
Zásadnější rozdíl vidím jinde - svítivost v lumenech je bez ohledu na směr svícení, zatímco hladina osvětlení v luxech je vztažena na osvětlení určité plochy v dané vzdálenosti. Využití svítivosti proto hodně závisí na svítidle, ve kterém je světelný zdroj nasazen. To je dost velký rozdíl například u LED "žárovek", které mívají světelný tok směrovaný a pokud se dostaneme přímo do něj, často subjektivně svítí víc než klasická žárovka s teoreticky stejnou svítivostí. A opačně - pokud jsme bokem, stojí to za ......
Druhou věcí je potom čistě subjektivní pocit, který většina z nás objeví někdy po čtyřicítce - totiž že na jemnou práci na blízko, stejně jako na čtení, je zdaleka nejvhodnější světlo nízkonapěťové 12V "spotovky" a hned v závěsu klasické vláknové žárovky. Zatímco u zářivky, byť by svítila sebevíc, to nějak "není ono". A pro některá použití, jako jsou např. obráběcí stroje, je nasazení klasických trubicových zářivek, blikajících ve 100Hz rytmu,  vysloveně nebezpečné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama