Demokracie (?)

18. listopadu 2013 v 8:11 |  Politika
Včera bylo 24. výročí 17. listopadu, za rok uplyne už čtvrt století od sametu, a to je příležitost k menšímu bilancování. Kam jsme se to dostali? Velmi dobře to vystihuje hláška, náhodně zachycená na internetu:

Demokracie je, když dva vlci a jedna ovce hlasují o tom, co bude zítra k obědu.

To ale není celé, je to jen útržek citátu, pocházejícího údajně od Abrahama Lincolna:

Demokracie je, když dva vlci a jedna ovce hlasují o tom, co bude zítra k obědu.
Skutečná demokracie je, když i ovce mají právo nosit zbraň.

To vystihuje celou naši situaci naprosto dokonale. Dnes má také každý plnou hubu demokracie. Jenže - demokracie není svoboda, stejně jako právo není spravedlnost. A zbraň může být skutečná zbraň, ale může existovat i v přeneseném smyslu. A v roce 89 se mluvilo nejen o demokracii, ale i o svobodě. Jenže jakási svoboda - ta tady byla jen pár let po revoluci a potom se potichu kamsi vytratila, vytěsněná zákony, vyhláškami, směrnicemi a Evropskou Unií. Protože v prvních letech se vlci o ovečky moc nestarali, měli jiné starosti a lepší žrádlo. A potom občas zjistili - a dodnes občas, i když stále méně, zjišťují, že olovo v kožichu není žádná prdel. Ani pro vlka.

Zatím tedy máme demokracii podle prvního odstavce. A zdá se, že u toho nadlouho zůstane. Kde je skutečná svoboda? Stačí se třeba podívat na zákoník práce, který za posledních deset let změnil zaměstnance v nevolníky. Na spousty prolobbovaných zákonů, které "ovcím" přikazují nesmysly, které kvůli ziskům vlků začínají zasahovat do nejzákladnějších lidských práv a ústavou zaručených svobod. Na to, jak většina nových i starých politiků okamžitě po získání moci začne hrabat pod sebe a navíc se snaží měnit zákony tak, aby to hrabání bylo co nejjednodušší a ovce do toho pokud možno nebečely. Kdysi jsme automaticky předpokládali, že demokracie =svoboda a právo=spravedlnost. A už jsme stačili zjistit, že právo může být i nespravedlivé. Jen ještě málokomu došlo, že i demokracie může být nesvobodná.

Ale zbraň, která by umožnila ovcím bránit se proti demokratickému, ale nespravedlivému a nesvobodnému rozhodnutí vlků, zatím existuje. Zatím má každý z nás právo zažádat o zbrojní průkaz. Zatím má každý z nás právo napsat veřejně na internet svůj názor. Zatím. Myslete na to, až zase některý z vlků začně slaďoučkým hláskem slibovat lepší zítřky, ke kterým stačí jen trošku, trošičku slevit ze svých svobod. Protože když vyhrají vlci, čeká nás Argentina:

http://www.freepub.cz/2012/jak-prezit-ekonomicky-kolaps/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama