Listopad 2013

Dlouhá vlna končí.....

28. listopadu 2013 v 15:56 Rádio
Bohužel, je to tak. Diletant Duhan ve vedení ČRo se rozhodl zlikvidovat jeden z nejdůležitějších vysílačů Českého rozhlasu, dlouhovlnný vysílač Topolná 270 kHz. Hlavně, že při svém zvolení tvrdil, že tento vysílač je důležitý. Rok se s rokem sešel a otočka o 180 stupňů. Osobně toto rozhodnutí považuji za nesmyslné hned z několika důvodů:
1)VKV FM vysílače nemají kvalitní pokrytí signálem stoprocentně po celém území ČR. A nejde jen o nějaká horská údolí nebo oblasti vzdálené od civilizace, poměrně nedaleko od mého bydliště jsou místa, jako je broumovsko, oblasti za hřebeny Orlických hor, nebo třeba prakticky ověřený problém v severním cípu jesenicka. Všude tam české VKV FM vysílání nedosáhne, na VKV je tam slyšet pouze vysílání z Polska. Středovlnné a dlouhovlnné vysílání je jedinou možností, jak tam slyšet nejen Český, ale vůbec nějaký český rozhlas! A myslím že v dalších příhraničních oblastech by se takových míst ještě našlo....
2)S tím je spojen i problém při delším cestování. Pokud se pohybujete ve vzdálenějších místech, buď sebou musíte vozit nějaký seznam vysílačů Radiožurnálu, aby jste věděli, kde vůbec vysílání v tom daném místě naladit. A nebo si naladit dlouhovlnnou Topolnou....
3)A co když vyjedete do zahraničí? Signál na FM zmizí pár km za hranicemi. Vysílač Topolná je slyšitelný po celém území Evropy, zpravidla na tranzistorák a vestavěnou feritku. Nejen že se jedná o silný vysílač, ale navíc má exkluzivní kmitočet, na kterém nikdo jiný nevysílá. Což je zásadní problém středovlnných vysílačů.

Pan Duhan se ohání jakousi studií, plnou nesmyslně spatlaných čísel o poslechovosti, a doslova zmrdskými kecy které opět nic nedokazují. Doslova o život je potom hláška o tom, že ušetřené peníze investuje do propagace ČRo, průzkumů a podobných kokotin. Ano, pokud dobře rozumím, šetřit se bude na užitečných věcech a na posluchačích, ušetřené peníze se nacpou kancelářským krysám za nesmysly. Klasický D-Fensovský případ overbastardingu. A pane Duhan, když už chcete šetřit, tak třeba zrušte vysílání přes MUX1, který určitě stojí víc peněz než nějaká Topolná a nějak jsem nikdy neslyšel o tom, že by rádio přes televizi někdo někdy poslouchal. A možná nejvíc by se ušetřilo, kdyby jste odtáhl někam do p.......

P.S. - Jak jsem se dočetl z diskuse na webu HRČS, ani jsem se nespletl. Jak jeden z diskutujících vyčíslil, provoz Topolné stojí ročně 23 milionů korun, což je mimochodem cca 50 haléřů na jednoho koncesionáře měsíčně. Naprosto nesmyslné a zbytečné vysílání rozhlasu přes televizní multiplexy přijde na 30 milionů korun ročně.

CB šrumec o víkendu

21. listopadu 2013 v 7:23 Rádio
Víkend z 16. na 17. listopadu byl mlhavý a pošmourný, což ale na druhou stranu mělo i pozitivní následky. Pravděpodobně poslední víkend, který byl na horách bez sněhu a s přijatelnou venkovní teplotou využilo mnoho CB expedic k poslednímu výjezdu v roce. Na ty co byly tradičně na moravsko - slovenském pomezí (a případě na slovenské straně) samozřejmě doma nedosáhnu. Ale opačná strana se díky inverznímu mlhavému počasí celkem zadařila. Samozřejmě jsem slyšel známé expedice z okolí:
Tom Sruby + Ája na Šerlichu
Vláďa Tři Dvory na Vysoké u Kutné H.
Vlasta Ostrov na Hoblovně pod Sucháčem
Potom Mezivrší u Komářího vrchu v Orličkách - na volačku jsem se zapoměl zeptat, vysílalo se z bunkru, možná někdo od Vysokémo Mýta?
Sněžníci na Děčínském Sněžníku už jsou slušným DXem, alespoň při vysílání doma od krbu. Pokud vysílají, mívám je tady pravidelně.
Ale potom jsem slyšel ještě Radegasty, a nějakou dobu jsem přemýšlel, kde ta Škarmanka vlastně je. Když jsem zjistil, že je to z Českého Lesa, kdesi za Domažlicemi a že to letělo přes celou republiku, tak jsem docela koukal. Spojení přímo z domu přes celou republiku a na nějakých 250 km vzdušnou čarou mi tady nelítají denně...

Demokracie (?)

18. listopadu 2013 v 8:11 Politika
Včera bylo 24. výročí 17. listopadu, za rok uplyne už čtvrt století od sametu, a to je příležitost k menšímu bilancování. Kam jsme se to dostali? Velmi dobře to vystihuje hláška, náhodně zachycená na internetu:

Demokracie je, když dva vlci a jedna ovce hlasují o tom, co bude zítra k obědu.

To ale není celé, je to jen útržek citátu, pocházejícího údajně od Abrahama Lincolna:

Demokracie je, když dva vlci a jedna ovce hlasují o tom, co bude zítra k obědu.
Skutečná demokracie je, když i ovce mají právo nosit zbraň.

To vystihuje celou naši situaci naprosto dokonale. Dnes má také každý plnou hubu demokracie. Jenže - demokracie není svoboda, stejně jako právo není spravedlnost. A zbraň může být skutečná zbraň, ale může existovat i v přeneseném smyslu. A v roce 89 se mluvilo nejen o demokracii, ale i o svobodě. Jenže jakási svoboda - ta tady byla jen pár let po revoluci a potom se potichu kamsi vytratila, vytěsněná zákony, vyhláškami, směrnicemi a Evropskou Unií. Protože v prvních letech se vlci o ovečky moc nestarali, měli jiné starosti a lepší žrádlo. A potom občas zjistili - a dodnes občas, i když stále méně, zjišťují, že olovo v kožichu není žádná prdel. Ani pro vlka.

Zatím tedy máme demokracii podle prvního odstavce. A zdá se, že u toho nadlouho zůstane. Kde je skutečná svoboda? Stačí se třeba podívat na zákoník práce, který za posledních deset let změnil zaměstnance v nevolníky. Na spousty prolobbovaných zákonů, které "ovcím" přikazují nesmysly, které kvůli ziskům vlků začínají zasahovat do nejzákladnějších lidských práv a ústavou zaručených svobod. Na to, jak většina nových i starých politiků okamžitě po získání moci začne hrabat pod sebe a navíc se snaží měnit zákony tak, aby to hrabání bylo co nejjednodušší a ovce do toho pokud možno nebečely. Kdysi jsme automaticky předpokládali, že demokracie =svoboda a právo=spravedlnost. A už jsme stačili zjistit, že právo může být i nespravedlivé. Jen ještě málokomu došlo, že i demokracie může být nesvobodná.

Ale zbraň, která by umožnila ovcím bránit se proti demokratickému, ale nespravedlivému a nesvobodnému rozhodnutí vlků, zatím existuje. Zatím má každý z nás právo zažádat o zbrojní průkaz. Zatím má každý z nás právo napsat veřejně na internet svůj názor. Zatím. Myslete na to, až zase některý z vlků začně slaďoučkým hláskem slibovat lepší zítřky, ke kterým stačí jen trošku, trošičku slevit ze svých svobod. Protože když vyhrají vlci, čeká nás Argentina:

http://www.freepub.cz/2012/jak-prezit-ekonomicky-kolaps/