Září 2012

Svoboda a Pussy Rijot?

22. září 2012 v 17:40 Politika
Nepřijde vám to zvláštní?
Několik pipek kdesi dva tisíce km daleko udělá výtržnost v kostele, za to je zatknou a odsoudí. Celý svět protestuje, jak jsou ty úřady v Rusku zlé. Včetně našich, takový mediální výplach nepamatuji od dob socialismu. Pan Švarcnberk se z toho probudí ze spánku a protestuje proti porušování jejich lidských práv.
Tou dobou jeden český řidič už toho má dost a zachová se podle jednoho sametově listopadového hesla - dejte šaškům rolničky! A začne je malovat na jejich předvolební plakáty, protože to moc neumí, vypadají jako tykadýlka.
Naši novodobí šašci se naštvou, to že jsou národu pro srandu se přece nemůže a nesmí říkat nahlas. Milého pana řidiče nakonec manželka jednoho ze suspendovaných šašků odsoudí na čtvrt roku. Mimochodem - za komunistů by za tuhle klukovinu nejspíš dostal pendrekem od nejbližšího esenbáka a pokutu.
Nikdo neprotestuje, všichni ti co tak usilovně bojují za ruské pipky drží hubu. Bodejť ne, vždyť ten český řidič maloval na JEJICH plakáty!!!! Taková drzost!!!!!!!
Šašku Švarcnberku a všichni ostatní šašci, nestydíte se ani trochu? Já se tedy stydím.
Za vás!

Důchodová reforma poprvé

17. září 2012 v 13:28 Politika

Důchodová reforma

Nebo něco úplně jiného?
Jo, začíná se to valit ze všech stran. Druhý pilíř, třetí pilíř, prase aby se v tom vyznalo. Ono je ale potřeba se nad tím vážně trochu zamyslet. Prý je to výhodné. Otázka je, pro koho. Pro mě? Asi nee.

První pilíř je jasný. Státní průběžný systém - část z toho odečtu přímo ze svého platu jako sociální pojištění, větší část zaplatí zaměstnavatel tak nějak bokem, to na pásce nevidím. Vlastně je to rozdíl mezi hrubou a superhrubou mzdou. Tyhle prachy skončí v průběžném systému, z něj se důchody zase zpětně vyplácejí důchodcům. Tak už to před možná už stopadesáti lety zavedl u Prušáků nějaký pan fon Bismarck a vono to funguje. Není co řešit.

K tomu mám důchodové připojištění. Prostě si měsíčně urvu od huby tisícovku a pošlu ji do fondu. To dělám nějaký ten pátek a až prý až půjdu za čtvrt století do důchodu, bude tam docela zajímavá sumička. No uvidíme. Tak tomu se prý teď říká třetí pilíř.

A teď druhý pilíř. Zase nějaký nový pojebaný fond. Jako kdyby nestačil ten co už mám. Prý stačí sebrat tři procenta z prvního pilíře, přidat k tomu dvě procenta ze svého, bude ještě druhý pilíř a budeme se mít všichni fajn.

Asi jsem blbej, ale já se asi fajn mít nebudu. Navíc za tím tuším levárnu. Že jo, pane Kalousek?

Takže: Nějak nerozumím tomu, proč když seberu tři procenta ze státního a přesunu je do soukromého, tak se stane nějaký zázrak, ty prachy se okotí a namnoží nebo co. Možná, ale stačí se podívat kolem, co už padlo bank, kampeliček, investičních fondů. Sice se říká, že stát je nejhorší vlastník a soukromník je vždycky lepší, ale ještě před čtvrtstoletím se zase říkalo že se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak. Dnes už rozumní lidé vědí, že obě hlášky jsou jen ideologický žvást. Dobře, přidáme ty dvě procenta navíc ze svého. Ale proč je mám doprčit dávat zrovna do druhého pilíře? Koneckonců, průběžný systém nevychází, je v něm málo peněz, a my to vyřešíme tak že z něj ještě prachy sebereme? Tady vážně někomu hrabe - nebo spíš někdo chce hrabat pod sebe cizí prachy? Když si budu chtít zvýšit odvod na důchod o ty dvě procenta, můžu si přidat pětikilo na připojištění a vyjde to nastejno. A bez komplikací. Zrovna tak by nebyl problém přidat prostě ty dvě procenta na první pilíř a fertig.

Myslím, že vím o co vlastně jde. Každý ví, že tenhle stát stejně jako celá "civilizovaná Evropa" je prostě v p..... A můžeme si za to sami svou vlastní blbostí, z důvodů o kterých něco napíšu někdy jindy. Ale to odneseme jen my dole, těch pár nahoře ne. Ti budou mít nahrabáno a všechny tyhle zákony jsou napsané tak, aby to nahrabali na nás. První pilíř se totiž nedá jednoduše vykrást, vytunelovat nebo nějak jinak zprasit. Ne že by to vůbec nešlo, ale musí se na to hezky oklikou, která se právě děje.

Tou nejjednodušší cestou jak lidi ožebračit, kterou už zažili naši rodiče a prarodiče, je měna. Prostě najednou staré peníze přestanou platit a vymění se za nové v nevýhodném kursu. Jenže to šlo v třiapadesátém, dnes už ne protože zbraní je dnes mezi lidmi asi tak desetkrát víc než policajtů a vojáků dohromady. Tak na to půjdeme oklikou a ta se jmenuje inflace. Prostě se peníze neznehodnotí naráz, ale hezky postupně vždy o trochu každý rok, aby se ovečky nelekly. Podívejte se, jakou kupní sílu měla koruna v roce 1990 a jakou má dnes - myslím že se to dá směle přepočítat poměrem 1:8. A teď si představte, že před dvaceti lety jste si z platu tři tisíce čistého dávali dvě stovky na důchod. A teď by vám z toho vyplatili příspěvek.

Takže takhle - ten první pilíř, průběžný systém, má jednu vadu. Když bude moc důchodců a málo zaměstnanců, nebude na důchody. Ano, to se vlastně děje. Ale má taky jednu zásadní výhodu - je odolný vůči inflaci. Když se peníze znehodnotí, stoupnou platy a tím i odvody na důchody, můžou přiměřeně stoupnout i vyplácené důchody. A hlavně - nedá se rozkrást. Peníze od lidí do něj prostě přijdou a důchody ve stanovené výši z něj zase odejdou. Hrábnout se do něj dá jen když je v něm přebytek, tedy vybere se víc peněz než se vyplatí. A to už udělal Véna Klausovic někdy v půlce devadesátých let,od té doby je důchodový fond víceméně, no poslední dobou spíš stále více v - no v mínusu. Normální člověk by řekl ano, tak je potřeba zvýšit odvody, jestli to vychází, tak o ty dvě procenta superhrubé mzdy. Na druhou stranu je potřeba šetřit s vyplácením peněz, to by šlo udělat relativně snadno a jednoduše a bez toho aby postihlo plošně ty nejchudší, prostě tím že se nebudou dávat těm co je nepotřebují. Ale o tom také až někdy příště.

Ale to ne. Uděláme důchodové připojištění. Zdánlivě to vypadá hezky, není dost peněz v prvním pilíři, uděláme ještě jeden. Lidi si prostě na stáří naspoří. No dobře. Kromě státního fondu založíme ještě soukromé, bude v nich pracovat spousta dobře placených kravaťáků, postaví si paláce, nakoupí oktávky, pasáty a audiny a budou se mít fajn. Lidi to zaplatí. Ale není to hlavní problém - o tyhle peníze už se dá přijít. Až mi bude pětašedesát, budu mít naspořeno za ty roky nějakých 400 tisíc, plus státní příspěvek a možná i nějaký zisk na úrocích. Ale - může se lehce stát, že dnes ten půlmeloun má nějakou citelnou kupní sílu která by zajistila relativně spokojené stáří. Za dvacet let se ale může stát, že bude nejlepší si těch půl milionu nechat vyplatit ve stokorunách, ty odnést rovnou do kadibudky a používat místo hajzlpapíru. Protože stokoruna nebude mít ani cenu papíru na kterém je vytištěná a tohle bude lacinější než si ten toaleťák jít koupit do krámu......

Áno, když započítám inflaci, poslední splátky do důchodového pojištění budou taky větší, ale ty první malé mi nikdo neodpáře. V klasickém starém důchodovém připojištění, kde je i nějaký zisk a státní příspěvek, to snad nebude taková tragédie.

Nově založené fondy ve druhém pilíři nemají prakticky žádné záruky. Nemusí být ani v zisku. Jinak se tvrdí že nějaké záruky mají, ale - to je dnes, za pár let už to nemusí být pravda. V podstatě tedy můžou i zkrachovat a už z nich neuvidíte ani ten zeleně potištěný toaletní papír.A největší problém je pro někoho možná iracionální - je to osoba pana Kalouska. Sice mu nikdy nikdo nic konkrétního nedokázal - nebo nechtěl dokázat? Ale kde to na ministerstvu obrany smrdělo tunelem nebo úplatky - namátkou nepovedené padáky, Pandury, Gripeny, Casy - motal se kolem. A teď mě bude přesvědčovat abych dával někam prachy???????????

Prostě tunel jako kráva a na moje prachy! Selský rozum mi velí - uteč od toho, jak nejdál můžeš!

Pár slov na úvod

17. září 2012 v 13:23
RESTART
Po roce
Jeden starý vtip glosuje rozdíl mezi socialismem a kapitalismem. V socialismu mohl člověk poslat mistra nebo vedoucího v práci třeba do řiti a nic se nestalo. Ale běda když řekl něco o straně a vládě. Dnes v kapitalismu můžeme na vládu a všemožné strany nadávat od rána do večera, ale běda říct něco někomu nadřízenému v práci......
Toho se raději budu striktně držet, i když o tom co se děje v práci by se dalo psát hodně dlouho a jistě by to bylo i zajímavé.
Přesto se najde jistě dost jiných témat. Občas se mi prostě zachce něco říct, napsat, okomentovat.
Nedělám si iluze o tom, že by se moje výplody masově četly. Ale média jsou dnes plná politiků, managerů, aktivistů, tiskových mluvčích, odborníků na kdeco, vesměs mladých, perpektivních a úspěšných. Potom lidé v anketách - vesměs důchodci, co nestačili na ulici zdrhnout před televizní kamerou. Zkreslený mediální svět, který je takový jak ho chtějí ti nahoře vidět. O tom, co se děje skutečně dole, se nikdo nedozví. Proto prosím berte prezentované názory prostě jako hlas zespodu.
Ano, hospody jsou plné těch, co všemu rozumí nejlíp, jen zatím nedostali příležitost sdělit svá poselství a názory světu. Podobně i internet. S dovolením se přidám. Třeba si to skutečně někdo přečte :-)